Czad - cichy zabójca

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 19:30
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega zatruciu. W audycji wyjaśnimy, jak działa cichy zabójca, czyli tlenek węgla potocznie zwany czadem.
Audio
  • Jak dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla i jak się ratować (Eureka/Jedynka)
Czujnik czadu
Czujnik czaduFoto: fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem (ostatnio tragedia w escape roomie w Koszalinie, gdzie zginęły dzieci).

Tlenek węgla jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Ponieważ nie można go wyczuć, kiedy się ulatnia, niespodziewanie atakuje. Stąd nazwa cichy zabójca. Jest lżejszy od powietrza.

- Ostre zatrucie tlenkiem węgla powoduje bardzo szybki zgon, dlatego nie ujawniają się wszystkie objawy zatrucia - mówi prof. Józef Haczyński. Należy do nich w pierwszej kolejności niedotlenienie mózgu, bo czad hamuje transport tlenu przez krew. Innymi objawami są uszkodzenie nerek oraz wzroku.

Skąd się bierze tlenek węgla i dlaczego jest niebezpieczny? Jak dochodzi do zatrucia, jakie są objawy zatrucia, jak należy pomagać przy zatruciu tlenkiem węgla i jak chronić organizm przed zabójczym działaniem tlenku węgla?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Józef Haczyński (lekarz-internista, prof. UW, popularyzator wiedzy medyczne)

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Straż pożarna: warto zainstalować czujnik czadu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 08:26
- Do 5 tysięcy osób rocznie zatruwa się czadem - mówi w "Sygnałach dnia" starszy kapitan Artur Laudy z warszawskiej straży pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalisz: 15-miesięczna dziewczynka po zatruciu się czadem zemdlała podczas kąpieli

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 14:26
15-miesięczna dziewczynka podtruła się czadem i w trakcie kąpieli straciła przytomność – poinformował w piątek rzecznik prasowy kaliskiej straży pożarnej Radosław Marek. 
rozwiń zwiń