X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak jadają kosmonauci?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 20:17
Badania antropologiczne i archeologiczne odkrycia śladów palenisk pokazują, że człowiek od najdawniejszych czasów na różne sposoby przygotowywał swoje pożywienie. W jaki sposób przebiegała ewolucja naszej diety na przestrzeni dziejów, jakie badania dotyczące naszej diety są obecnie prowadzone i co czeka nas w przyszłości?
Audio
  • Jak zmieniała się dieta człowieka? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Temat zgłębił dziennikarz Michał Kuźmiński. - Odkryłem, że na świecie istnieje mnóstwo znakomitych książek autorów, którzy zajmują się kuchnią od strony naukowej, czy też nauką od strony kuchennej, a w Polsce dwa świetnie rozwijające się trendy – gotowanie i zainteresowanie tematyką popularnonaukową jakoś nie mogą się spotkać – mówił w Eurece.

Gość mówił o kuchni z przeszłości, teraźniejszej, ale wspomniał też o kuchni przyszłości, czyli kuchni w kosmosie. W astronautyce też mamy elementy sztuki kulinarnej. Sztuki niezwykle ważnej, bo podtrzymującej życie kosmonautów. – Zastanawiano się, czy człowiek jest w stanie przełykać w kosmosie i czy pokarm jest w stanie przedostać się do żołądka. Stąd wzięły się tubki z papką, które pierwsi pionierzy podboju kosmosu ze sobą zabierali. Dziś na szczęście astronauci i kosmonauci tego rodzaju pokarmu nie muszą spożywać, bo okazało się, że w warunkach mikrograwitacji nawet z zupą można sobie poradzić – powiedział Michał Kuźmiński.

Jak, zdaniem gościa, będzie rozwijała się kuchnia w kosmosie? Jakie funkcje oprócz zaspakajania głodu spełniało przygotowywanie posiłków? Kiedy stało się częścią naszej kultury? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gościem.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Michał Kuźmiński (autor książki "Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak