Sporty zimowe w okresie międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 19:30
Sporty zimowe budzą emocje, coraz częściej je uprawiamy, a także, przede wszystkim dzięki telewizji i internetowi, śledzimy zmagania sportowców.
Audio
  • Sporty zimowe w Polsce międzywojennej (Eureka/Jedynka)
Bronisław Czech na stoku
Bronisław Czech na stokuFoto: NAC/Schabenbeck Henryk, Zakopane

Już przed II wojną światową sporty zimowe były bardzo popularne. A mieliśmy powody do dumy. Polscy sportowcy mieli liczące się osiągnięcia, poszerzała się baza obiektów sportowych.

- Symboliczną datą początku sportów zimowych jest rok 1893, kiedy w Warszawie powstało Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, elitarne, bardzo elegancki, zrzeszające warszawską śmietankę towarzyską - przypomina dr Kamil Potrzuski z AWF. Należeli do niego bogaci mieszczanie, fabrykanci, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów. Centrum działalności była Dolinka Szwajcarska, położona w pobliżu Parku Ujazdowskiego.

- Samo łyżwiarstwo było bardzo popularne w Warszawie - przyznaje Agnieszka Cubała, badaczka historii sportu. Wspomina, że w lepszych gimnazjach i liceach można było uprawiać hokej, a w owych czasach do zapalonych hokeistów zaliczał się Andrzej Łapicki, pochodzący z zamożnej rodziny. Sporty zimowe uprawiali też Eugeniusz Lokajski, Kazimierz Leski, Tadeusz Świcarz, Eryk Lipiński, a także Kornel Makuszyński.

W audycji przypomnimy łyżwiarstwo i postać Anny Bursche Lindnerowej, hokej, narty w Zakopanem i na warszawskiej Agrykoli, biegi narciarskie w Lasku Bielańskim. Emocje budziły skoki narciarskie męskie - Bronisław Czech i kobiece - Bronisława Staszel-Polankowa. Mówimy też co to był pociąg narciarski, gdzie w stolicy uprawiano skoki narciarskie i w jaki sposób, mimo wydanego przez Niemców zakazu uprawiania sportu, rozgrywano zawody.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Agnieszka Cubała (autorka książki "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim"), dr Kamil Potrzuski (Akademia Wychowania Fizyczneg)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 19.07

ag