HS - mało znana, a jedna z najcięższych chorób

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 19:30
Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych, zwane czasami przez dermatologów trądzikiem odwróconym (Hidradenitis suppurativa, HS) jest przewlekłą nawracającą i autoimmunologiczną chorobą skóry, charakteryzującą się stanem zapalnym zlokalizowanym zazwyczaj w okolicach dołów pachowych i pachwin.
Audio
  • Trądzik odwrócony - choroba dotkliwa ze względów medycznych i społecznych (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MMJPHO/shutterstock

Stan zapalny często przybiera formę bolesnych zmian skórnych, guzków i ropni, które zwykle występują tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe, a także pod piersiami, na pośladkach i na wewnętrznej powierzchni ud, gdzie dochodzi do ocierania się skóry. HS jest chorobą przewlekłą nie ma więc skutecznego leku, dzięki któremu chorzy wyzdrowieją, ale są jednak leki, które mogą istotnie ograniczyć stan zapalny i poprawić jakość życia.

Przyczyna rozwoju ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych nie została w pełni poznana, uważa się jednak, że w rozwoju choroby pewną istotną rolę odgrywa nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, a objawy są związane z niedrożnością mieszków włosowych. HS może wystąpić w każdym wieku, jednak zazwyczaj występuje u kobiet i mężczyzn w wieku 20-25 lat. Częstość występowania zwykle zmniejsza się po ukończeniu 50-55 lat. Szacuje się, że na HS choruje ok 1 proc. światowej populacji. HS jest często błędnie diagnozowany, a także wiele osób żyjących z tym schorzeniem niechętnie rozmawia o swoich objawach lub nie szuka pomocy dermatologa, tak więc liczba osób z HS może być większa.

- W tej chorobie trafna diagnoza jest decydująca dla jakości życia, a trądzik odwrócony nie jest tak powszechnie znaną chorobą, stąd niektórzy lekarze pierwszego kontaktu nie są z nią zaznajomieni - mówi prof. Jacek Szepietowski. Zwraca uwagę, że ponieważ HS bardzo często jest mylnie diagnozowane jako infekcja skórna, powszechne jest znaczne opóźnienie w jego rozpoznaniu, sięgające i kilku lat. - Myśmy uczestniczyli w badaniu międzynarodowym, gdzie wykazaliśmy, że pacjent średnio czeka ponad siedem lat od wystąpienia objawów do postawienia trafnej diagnozy - wyjaśnia lekarz. Źle postawiona diagnoza skutkuje złym leczeniem opartym głównie na aplikacji dużych dawek antybiotyków. Bolesne ropnie powstałe w wyniku trądziku odwróconego znikają samoistnie bądź pękają wydzielając ropę. Często zdarza się, że dotknięte okolice ciała wydzielają nieprzyjemny zapach.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby? Ile osób w Polsce jest dotkniętych najbardziej zaawansowanych stadium choroby? Z jakimi problememi zmagają się chorzy na HS?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Jacek Szepietowski (kierownik Kliniki i Katedry Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów we Wrocławiu), chorzy na HS, którzy zastrzegli anonimowość

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie traktujmy łuszczycy powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:49
W Polsce - jak się szacuje - ponad milion osób cierpi na łuszczycę. Jak podkreśliła w audycji "Eureka" dr n. med. Irena Walecka, pacjenci nadal czują się stygmatyzowani, a wynika to z tego, że wiedza o tej chorobie w społeczeństwie jest mała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trądzik. Zmora nastolatków, która dotyka też dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 15:00
Ta choroba dotyczy prawie wszystkich chłopców i ok. 90 proc. dziewczynek. W większości przypadków przebiega łagodnie, ale niektórym osobom poważnie komplikuje życie. Mowa o trądziku.
rozwiń zwiń