"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
Audio
  • Węzełkowe pismo Inków nadal nieodczytane (Eureka/Jedynka)
Kipu - węzełkowe pismo Inków
Kipu - węzełkowe pismo InkówFoto: Narodowe Muzeum Archeologi, Antropologii i Historii Peru

Kipu w języku keczua to węzełek. "Kipu", czyli pismo węzełkowe Inków, składa się ze sznura głównego i dowiązanych do niego, jak pranie do sznurka, różnokolorowych skręconych sznureczków pobocznych, na których z kolei znajdują się wiele znaczące węzełki. Obecnie już wiemy, że "kipu" są rodzajem przyboru matematycznego i zawierają spisy, rachunki, liczby. Ale czy tylko?

O pierwszych próbach odczytania historii zapisanej w węzełkach opowiada Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału the Explorers Club. - To jest w "kipu" takie fascynujące, że jest to taki szyfr, który ciągle nam się nie poddał. Złamaliśmy Enigmę, hakerzy są w stanie złamać zabezpieczenia najlepszych banków, odczytaliśmy egipskie hieroglify, a tutaj mamy  - wydawałoby się - bardzo prymitywny sposób zapisu, czyli węzełki na sznureczkach, a jednak nie jesteśmy w stanie odczytać tego - mówi gość Jedynki.

Czy "kipu" da się czytać jak dawną kronikę? Co oznaczają poszczególne węzełki?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Jamkowski (wiceprezes Polskiego Oddziału the Explorers Club, który śledzi postępy prac dwojga uczonych – Manny Medrano ze Stanów Zjednoczonych, z Uniwersytetu Harvarda i dr Sabine Hyland z St. Andrews University w Szkocji)

Data emisji: 18.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń