W jaki sposób myślą matematycy-geniusze?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 21:00
Niekonwencjonalni, obdarzeni wyobraźnią, potrafiący błyskawicznie liczyć. Jak genialni matematycy widzą świat? W jaki sposób odkrywają tajemnice przyrody?
Audio
  • W jaki sposób myślą matematycy-geniusze? (Eureka / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Myślę, że wielu zawodowych matematyków powiedziałoby, że zdolności, predyspozycje do matematyki są ważne u ludzi, którzy w niej zostają, ale tak jak w wielu innych dziedzinach, wymagana jest przede wszystkim praca - mówi prof. Paweł Strzelecki, matematyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. - Matematyka ma pionową konstrukcję. To co jedni do niej przyniosą, już w niej zostanie - zaznacza.

Dlaczego utarło się przekonanie, że kobiety nie mają predyspozycji do zajmowania się królową nauk? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań udzielił w książce "Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła" Ian Stewart, światowej sławy matematyk i popularyzator tej dziedziny wiedzy.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Paweł Strzelecki (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 19.06

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń