X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

80 lat polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:34
W lipcu 1939 roku polscy alpiniści stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m). To była pierwsza góra zdobyta przez Polaków w Himalajach.
Audio
Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy S.Blake, Stefan Bernadzikiewicz
Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy S.Blake, Stefan BernadzikiewiczFoto: Archiwum

Wyprawę zorganizował doświadczony wspinacz - Adam Karpiński, a członkami zespołu byli: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Janusz Klarner. Choć ekspedycja osiągnęła swój cel, to - niestety zakończyła się tragicznie. Pod lawiną zginęli Karpiński i Bernadzikiewicz.

Dwaj pozostali himalaiści - już w drodze powrotnej do Europy - dowiedzieli się o wybuchu II wojny światowej. Tuż po jej zakończeniu, zniknęli w tajemniczych okolicznościach: jeden w 1945 r., a drugi w 1949 r. - To były czasy, kiedy bardzo trudno było o zgodę na eksplorowanie danego szczytu - mówił Dariusz Jaroń, dziennikarz i reportażysta, autor książki "Polscy himalaiści".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Dariusz Jaroń (dziennikarz i reportażysta, autor książki "Polscy himalaiści")

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 19.07

ag/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Tomala: Polacy nie mają wyłączności na K2. Jak ulegnie? Może zacząć się pogoń za koroną 20 pików ośmiotysięcznych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 09:41
Tej zimy na K2 planują wyruszyć dwa międzynarodowe zespoły. Polacy atak na niezobyty dotąd o tej porze roku szczyt planują w sezonie 2019/2020. - Nangę Parbat, zanim została zdobyta zimą, próbowały pokonać 33 wyprawy. W dalszym ciągu wierzę, że K2 jest dla Polaków - mówi w rozmowie z portalem PolskeRadio24.pl Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wielicki na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 15:48
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspomina Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń