80 lat polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:34
W lipcu 1939 roku polscy alpiniści stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m). To była pierwsza góra zdobyta przez Polaków w Himalajach.
Audio
Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy S.Blake, Stefan Bernadzikiewicz
Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy S.Blake, Stefan BernadzikiewiczFoto: Archiwum

Wyprawę zorganizował doświadczony wspinacz - Adam Karpiński, a członkami zespołu byli: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Janusz Klarner. Choć ekspedycja osiągnęła swój cel, to - niestety zakończyła się tragicznie. Pod lawiną zginęli Karpiński i Bernadzikiewicz.

Dwaj pozostali himalaiści - już w drodze powrotnej do Europy - dowiedzieli się o wybuchu II wojny światowej. Tuż po jej zakończeniu, zniknęli w tajemniczych okolicznościach: jeden w 1945 r., a drugi w 1949 r. - To były czasy, kiedy bardzo trudno było o zgodę na eksplorowanie danego szczytu - mówił Dariusz Jaroń, dziennikarz i reportażysta, autor książki "Polscy himalaiści".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Dariusz Jaroń (dziennikarz i reportażysta, autor książki "Polscy himalaiści")

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 19.07

ag/abi


Czytaj także

Piotr Tomala: Polacy nie mają wyłączności na K2. Jak ulegnie? Może zacząć się pogoń za koroną 20 pików ośmiotysięcznych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 09:41
Tej zimy na K2 planują wyruszyć dwa międzynarodowe zespoły. Polacy atak na niezobyty dotąd o tej porze roku szczyt planują w sezonie 2019/2020. - Nangę Parbat, zanim została zdobyta zimą, próbowały pokonać 33 wyprawy. W dalszym ciągu wierzę, że K2 jest dla Polaków - mówi w rozmowie z portalem PolskeRadio24.pl Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wielicki na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 15:48
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspomina Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń