Królewiec - miasto dwóch totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 21:00
W książce "Miasto utracone" Michael Wieck, niemiecki skrzypek z Królewca, opisuje mechanizmy oddziaływania władzy na społeczeństwo i ich wpływ na życie codzienne. O losach Wiecka i historii Królewca opowiadają prof. Robert Traba z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Anna Richter z Ośrodka Karta.
Audio
  • Królewiec - miasto dwóch totalitaryzmów (Eureka / Jedynka)
Królewiec - Brama Królów
Królewiec - Brama KrólówFoto: zoosnow/pixabay

Młodość Michaela Wiecka, który lata 30. i 40. XX wieku spędził w Królewcu, naznaczyły dwa systemy totalitarne - nazizm i stalinizm. Było to jedyne miasto wschodnio-pruskie, w którym mieszkało tak wielu Żydów.

- Rodzina Wiecków nie była niczym niezwykłym w krajobrazie żydowskiej społeczności w Królewcu - wyjaśnia prof. Robert Traba. - Żydzi niemieccy, królewieccy może szczególnie, byli bardzo mocno akulturowani do kultury niemieckiej. Nie byli tylko niemieckimi obywatelami, ale i patriotami - dodaje.

Jak potoczyły się losy rodziny Michaela Wiecka? Co działo się po wejściu Armii Czerwonej do Królewca? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Robert Traba (Instytut Studiów Politycznych PAN), Anna Richter (Ośrodek Karta)

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 19.07

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń