Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
Audio
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

To mało znana historia, którą w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina kanadyjska Polonia. Utworzenie armii polskich ochotników w latach 1917-1919 w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake na granicy ze Stanami Zjednoczonymi to zasługa organizacji polonijnych, które w porozumieniu z rządem kanadyjskim doprowadziły do utworzenia tzw. Camp Kościuszko.  

Armia ta po przybyciu do odrodzonej po 123 latach zaborów Polski, wzięła udział w kształtowaniu granic młodego państwa, a później ich obrony podczas wojny z Rosją sowiecką, będąc decydującym czynnikiem w zwycięstwie odniesionym walce z bolszewikami. Tym samym broniła nie tylko niepodległości Polski, ale także zatrzymała marsz Armii Czerwonej na Zachód.    

22 stycznia 2019 roku w Ambasadzie Kanady w Warszawie otwarta została wystawa przypominająca historię Camp Kościuszko. W radiowej Jedynce przypomną ją: senator Anna Maria Anders, mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie działacz polonijny i dyrektor Polonia Canadian Institute for Historical Studies Roman Baraniecki, radca polityczny w Ambasadzie Kanady w Warszawie Jeremy Wallace oraz kończący w tym roku 100 lat major Marian Słowiński - żołnierz gen. Maczka.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: senator Anna Maria Anders (senator), Roman Baraniecki (mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie działacz polonijny, dyrektor Polonia Canadian Institute for Historical Studies), Jeremy Wallace (radca polityczny w Ambasadzie Kanady w Warszawie), major Marian Słowiński (żołnierz gen. Maczka)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 19.05

abi/kwh

Czytaj także

W jaki sposób myślą matematycy-geniusze?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 21:00
Niekonwencjonalni, obdarzeni wyobraźnią, potrafiący błyskawicznie liczyć. Jak genialni matematycy widzą świat? W jaki sposób odkrywają tajemnice przyrody?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyczyny i przebieg przewrotu majowego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 14:55
12 maja 1926 roku o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń