X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
Audio
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

To mało znana historia, którą w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina kanadyjska Polonia. Utworzenie armii polskich ochotników w latach 1917-1919 w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake na granicy ze Stanami Zjednoczonymi to zasługa organizacji polonijnych, które w porozumieniu z rządem kanadyjskim doprowadziły do utworzenia tzw. Camp Kościuszko.  

Armia ta po przybyciu do odrodzonej po 123 latach zaborów Polski, wzięła udział w kształtowaniu granic młodego państwa, a później ich obrony podczas wojny z Rosją sowiecką, będąc decydującym czynnikiem w zwycięstwie odniesionym walce z bolszewikami. Tym samym broniła nie tylko niepodległości Polski, ale także zatrzymała marsz Armii Czerwonej na Zachód.    

22 stycznia 2019 roku w Ambasadzie Kanady w Warszawie otwarta została wystawa przypominająca historię Camp Kościuszko. W radiowej Jedynce przypomną ją: senator Anna Maria Anders, mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie działacz polonijny i dyrektor Polonia Canadian Institute for Historical Studies Roman Baraniecki, radca polityczny w Ambasadzie Kanady w Warszawie Jeremy Wallace oraz kończący w tym roku 100 lat major Marian Słowiński - żołnierz gen. Maczka.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: senator Anna Maria Anders (senator), Roman Baraniecki (mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie działacz polonijny, dyrektor Polonia Canadian Institute for Historical Studies), Jeremy Wallace (radca polityczny w Ambasadzie Kanady w Warszawie), major Marian Słowiński (żołnierz gen. Maczka)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 19.05

abi/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W jaki sposób myślą matematycy-geniusze?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 21:00
Niekonwencjonalni, obdarzeni wyobraźnią, potrafiący błyskawicznie liczyć. Jak genialni matematycy widzą świat? W jaki sposób odkrywają tajemnice przyrody?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyczyny i przebieg przewrotu majowego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 14:55
12 maja 1926 roku o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń