Mikrofizyka chmur a zanieczyszczenia powietrza

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 19:30
Chmury składają się z kropel wody, które powstają w wyniku kondensacji pary wodnej na drobinach zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu, czyli tzw. aerozolu atmosferycznym lub pyle zawieszonym. Bada je dr Sylwester Arbas, który tworzy modele matematyczne.
Audio
  • Wpływ zanieczyszczeń na powstawanie chmur, a w konsekwencji na przyrodę i atmosferę (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Didgeman/pixabay

Koncentracja zanieczyszczeń w powietrzu ma wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na własności chmur, a co za tym idzie na widzialność, pogodę i klimat. Wszystkie te zagadnienia mają istotne znaczenie społeczne, ekologiczne i ekonomiczne, i dlatego tak ważna jest umiejętność modelowania zjawisk mikrofizycznych zachodzących w chmurach.

- Opis powstawania kropelek chmurowych na tych drobinach zanieczyszczeń, opis matematyczny, opis fizyczny, później implementacja w formie narzędzi do symulacji pozwala nam na odpowiedzi na szereg pytań: jak własności tych zanieczyszczeń wpływają na własności chmur - wyjaśnia dr Sylwester Arabas z UJ w Krakowie. A własności chmur mają duże znaczenie dla istotnych dla człowieka i przyrody własności atmosfery.

Jak wygląda proces powstawania kropel? Dlaczego niektóre z tych, co docierają na ziemię są małe, a inne duże? Dlaczego po deszczu poprawia się widoczność i zmniejsza się zjawisko smogu?

Posłuchaj całej audycji.

Audycja "Ludzie nauki" powstała przy współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście:  dr Sylwester Arabas (Katedra Matematyki Obliczeniowej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, laureat programu POWROTY Fundacji na rzecz Nauki Polskiej), Piotr Bartman (informatyk), Michael Olesik (fizyk teoretyk)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Minister środowiska: na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:43
- Rzeczywiście powietrze mamy fatalne, należy bić na alarm, z tym się zgadzam całkowicie. Natomiast to fatalne powietrze nie stało się dziś ani wczoraj, tylko jest takie od wielu, wielu lat - powiedział na antenie Jedynki Henryk Kowalczyk. Minister środowiska mówił o działaniach rządu w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czyste Powietrze". Za wcześnie mówić o efektach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 09:40
W ocenie Polskiego Alarmu Smogowego, mimo ważnych dokonań w dziedzinie walki ze smogiem, trzeba zrobić jeszcze bardzo wiele, aby móc mówić o wyraźnych efektach.
rozwiń zwiń