Rola profilaktyki w okulistyce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:55
Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok. Czesto spowodowane jest to również chorobami oczu. W mówiliśmy o tym, jak można usprawnić widzenie, jak zaradzić starczowzroczności oraz o roli profilaktyki w okulistyce.
Audio
Najbardziej znane choroby oczu to zaćma i jaskra.
Najbardziej znane choroby oczu to zaćma i jaskra.Foto: Kaz/Pixabay

Najbardziej znane choroby oczu to zaćma i jaskra.

Zaćma jest to zmętnienie soczewki w oku. Wielkość i kształt ludzkiej soczewki odpowiada rozmiarowi groszku soczewicy. Najczęstszą przyczyną zaćmy jest wiek. Po 60. roku życia człowiek może mieć początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone dolegliwości - jest to zaćma naturalna, związana z procesem starzenia się organizmu.

Jaskra to z kolei powszechnie występująca choroba oczu, która powoduje nieodwracalny zanik nerwu wzrokowego. Prowadzi to do zmian w polu widzenia i upośledzenia wzroku. Wszelkie prowadzone badania nad jaskrą dowodzą, że jaskra jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Niestety jaskra występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Anna Maria Ambroziak i mgr Weronika Leszczyńska

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 19.10

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 16:24
To trudna sztuka. Nie należy kupować byle jakich okularów za przysłowiowe grosze. Jeśli mamy zamiar takie kupić, to już lepiej nie kupować żadnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Presbiopia i higiena oka. Jak dbać o wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 20:00
Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowana jest naturalnym procesem starzenia się organizmu człowieka. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.
rozwiń zwiń