Światowy Dzień Walki z Rakiem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 20:20
Janusz Meder, onkolog, prezes Polskiej Unii Onkologii uważa, że najskuteczniejszą metodą walki z rakiem nadal są badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć chorobę już w początkowym stadium rozwoju, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo wysokie
Audio
  • Światowy Dzień Walki z Rakiem (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Janusz Meder
Janusz MederFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

W poniedziałek (4 lutego) przypada Światowy Dzień Walki z rakiem. Już w minioną sobotę można było bezpłatnie skorzystać z badań i porad onkologów. Takie soboty, które zorganizowano juz po raz 19-ty, mają rozbudzić świadomość potrzeby badań profilaktycznych.

- W ciągu najbliższych 15-20 lat nastąpi podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory - przestrzega onkolog Janusz Meder. Zwraca uwagę, że połowy zachorowań możnaby uniknąć, gdyby ludzie chcieli zmienić styl życia. Chodzi głównie o to, że się nie ruszamy i źle odżywiamy.

Lekarz podkreśla rolę szczepień i wskazuje, że wydłużyła się długość zycia, a to powoduje, że częściej ludzie zapadają na raka. W Polsce obecnie z chorobą nowotworową zyje około miliona ludzi.

Czy w naszym kraju rak staje się chorobą przewlekłą? Co dzieje się w polskiej onkologii? Czy polscy pacjenci mają dostęp do nowych terapii? Jak system sobie radzi ze wzrastającą liczbą zachorowań na nowotwory w Polsce?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Janusz Meder (onkolog, prezes Polskiej Unii Onkologicznej)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: rzucenie palenia ma sens, bo wydłuża nam życie, nawet jak się pali 20, 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:28
- Nawet rzucając palenie w wieku 60 lat, mamy szansę je wydłużyć o trzy lata. Gra jest warta świeczki - mówiła w audycji "W samo południe" Magdalena Cedzyńska z poradni pomocy palącym Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Janusz Meder: poprawi się dostęp do nowoczesnej terapii onkologicznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 13:13
- To krok do przodu w walce z rakiem. Ten program pozwoli na stworzenie dobrej organizacji opieki kompleksowej nad chorymi na nowotwory – powiedział w audycji "W samo południe" dr Janusz Meder, prezes stowarzyszenia Polska Unia Onkologii, odnosząc się do podpisania przez prezydenta projektu ustawy o narodowej strategii onkologicznej.
rozwiń zwiń