Paznokcie. Kiedy zwiastują choroby?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 21:24
Wygląd i kondycja paznokci mówi wiele o stanie ogólnym całego organizmu. Pojawiające się zmiany w kształcie lub zabarwieniu płytki paznokciowej często są sygnałem toczącej się wewnątrz organizmu, choroby. Na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę?
Audio
  • Gość Jedynki opowiada o zmianach na naszych paznokciach (Eurek/Jedynka)
Qznia to miejsce, w którym do najsłabszych wyciągana jest niejedna pomocna dłoń
Qznia to miejsce, w którym do najsłabszych wyciągana jest niejedna pomocna dłoń Foto: Pixabay.com/Wokandapix

Trudnym do rozpoznania jest nowotwór złośliwy - czerniak. - Czerniak podpaznokciowy  najczęściej pojawia się w obrębie kciuka, palucha stopy, czy też palca wskazującego ręki. Często wyglądem przypomina czarną plamkę. Innym objawem może być pęknięcie paznokcia oraz pojawienie się w obrębie zajętej chorobą płytki paznokciowej, różnorodnych szczelin - mówi dr n. med. Irena Walecka.

Zmiany w zabarwieniu płytki paznokciowej, takie jak np. porcelanowo - białe plamki, mogą być efektem mikro urazów, ale powstają też przy niedoborach cynku, chorobach wątroby, czy chorobach zakaźnych. U zdrowych kobiet mogą one pojawiać się podczas miesiączek, a u dzieci - w związku z okresowymi zaburzeniami wzrostu. Dieta i niedobór witamin również wpływają na kondycję i wygląd paznokcia.

Jakie zmiany na paznokciach wróżą chorobę? Co zrobić, kiedy bliscy mają problem z obgryzaniem paznokci lub ich wrastaniem? Jak poprawić stan naszych paznokci?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Artur Wolski

Gość: dr n. med. Irena Walecka 

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Czytaj także

Jak domowymi sposobami wzmacniać organizm?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 19:30
W "Eurece" mówiliśmy o tym, jak prostymi sposobami, w oparciu o dostępne w handlu i w aptekach rośliny, przygotować mikstury czy nalewki mogące wspomóc trawienie i odporność a także obniżyć wysoki poziom cholesterolu czy poziom cukru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola profilaktyki w okulistyce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:55
Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok. Czesto spowodowane jest to również chorobami oczu. W mówiliśmy o tym, jak można usprawnić widzenie, jak zaradzić starczowzroczności oraz o roli profilaktyki w okulistyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żółty ser najlepszym źródłem wapnia

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 11:56
- W serach najbardziej wartościową rzeczą jest wapń. Jeżeli ktoś nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest wapń jako makroelement, na pewno będzie chorował - przekonywał dr hab. Antoni Pluta z SGGW. 
rozwiń zwiń