Sztuczna inteligencja. Czy przechytrzy ludzki umysł?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 21:21
Maszyny służą już nie tylko do liczenia, ale i do wykonywania różnych, bardziej skomplikowanych czynności. Czy sztuczna inteligencja może dorównywać naszym umiejętnościom grania na instrumentach, malowaniu, lub rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek? A co, jeśli będzie mogła nas zastąpić?
Audio
  • Sztuczna inteligencja. Czy przechytrzy ludzki umysł? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, metamorworks

Komputer "deep blue" w 1997 roku pokonał swojego przeciwnika - mistrza gry w szachy. Czy można mówić w tym wypadku o dorównaniu ludzkiej inteligencji przez "zdolności"  maszyny? - Tego typu działanie maszyn, jak w przypadku "deep blue", to po prostu algorytmy skoncentrowane na wyszukiwaniu możliwie najlepszych rozwiązań. Ważne jest aby taka maszyna efektywnie wyszukiwała te rozwiązania i robiła to szybciej, niż jej przeciwnik - mówi dr inż. Tomasz Trzciński.

Obecnie większość ekspertów uważa, iż istnieje 50% szans na osiągnięcie przez sztuczną inteligencję ludzkiego poziomu, jeszcze przed 2040 rokiem. Czy tak może być? W jakim momencie możemy mówić o tym, że mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją? - Bardzo ciekawym stwierdzeniem jest, że można mówić o sztucznej inteligencji wtedy, kiedy maszyna jest dla nas nieprzewidywalna w działaniach. Nie jest to automat z kawą, który wydaje nam resztę pieniędzy, gdyż w tym wypadku wiemy, czego możemy się spodziewać - twierdzi gość jedynki.

Czy sztuczna inteligencja weźmie górę nad ludzkim umysłem? Gdzie możemy zaobserwować jej przejawy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzący: Dorota Truszczak

Gość: dr inż. Tomasz Trzciński (Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 19.05

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Działania polskich matematyków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 15:56
Zagadki dotyczące działań wybitnych, polskich matematyków. Pytania zadawała prowadząca - Dorota Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspansja niebezpiecznych gatunków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 21:04
Raki, wiewiórki, ryby. Kiedy podróżujemy, mamy okazję do podziwiania bogactwa różnych gatunków tych zwierząt. Czym grozi ekspansja terytorialna niektórych osobników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chemiczny pasjans. Czym jest w istocie tablica Mendelejewa?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:18
Jak pierwotnie wyglądała tablica Mendelejewa? Czy sny wpływały na odkrycia wielkich naukowców? Pierwszą próbę ułożenia pierwiastków występujących na ziemi według ich rosnących mas atomowych podjął jeden z niemieckich chemików w 1817 roku. 
rozwiń zwiń