Rapa Nui. Rajskie muzeum pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 20:20
Park Narodowy Rapa Nui wpisany jest w światowe dziedzictwo UNESCO. To maleńki skrawek lądu, gdzie mieszkańcy wykuwali zagadkowe posągi, które ustawiali na brzegu wyspu. Co skrywają w sobie owiane tajemnicą posągi Wyspy Wielkanocnej?
Audio
  • Rozmowa z ekspertem o Wyspie Wielkanocnej. (Eureka/Jedynka)
Wyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.
Wyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.Foto: Pixabay/domena publiczna

- Rapa Nui zrobiło na mnie spektakularne wrażenie, szczególnie, gdy raz pierwszy zobaczyłem posągi - Moai, na tle zachodzącego Słońca. Wyspa Wielkanocna to nie tyko "wystające z ziemi głowy", ale też inne obiekty archeologiczne, równie warte uwagi. Można zaobserwować na wyspie bardzo dużo śladów obróbki skalnej - mówi z zachwytem archeolog Maciej Sobczyk.

Niektóre z posągów mają ponad 6 metrów wysokości i ważą kilkanaście ton. Stworzono około 850 takich kolosów, ale tylko część z nich została przetransportowana na wybrzeże i tam ustawiona na specjalnych platformach „ahu”. Prawie połowa posągów została porzucona na stokach kamieniołomu w różnej fazie realizacji.

Kogo przedstawiają te posągi? Jak przenoszono je na docelowe miejsca? Dlaczego w połowie XVII wieku zaprzestano ich „produkcji”? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Maciej Sobczyk (archeolog z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A


Czytaj także

"Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:00
W Muzeum UW w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich można oglądać wystawę poświęconą historii tej niezwykłej kolekcji. Zalążek zbioru stanowiły materiały przyrodnicze nabyte od śląskiego barona Sylwiusza Munkwitza, ale szybko zasób Gabinetu został wzbogacony dzięki wyprawom badawczym organizowanym w odległe zakątki świata, a także dzięki obiektom pozyskanym przez uczonych - syberyjskich zesłańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 19:10
Na jakie choroby cierpieli znani artyści. m.in. Vincent van Gogh, Edward Munch czy Stanisław Wyspiański i jak te dolegliwości przekładały się na ich sztukę. Które nowożytne obrazy i rzeźby powinny znaleźć się w katalogu poświęconym związkom sztuki i medycyny i czym charakteryzowała się architektura najsłynniejszych europejskich szpitali?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń