Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 19:30
Podczas II wojny światowej Niemcy podjęli bezprecedensową akcję zniemczenia polskich i nie tylko polskich dzieci. Dramatyczne są losy polskich dzieci wywożonych w głąb Niemiec. Wiele z nich do dziś nie odkryło swojej tożsamości, ponieważ zatarto ślady ich prawdziwego pochodzenia. 
Audio
  • Wstrząsające losy polskich zniemczonych dzieci (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PublicDomainPictures/pixabay

Autorzy publikacji "Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dziecii" we wspólnym projekcie ze stroną niemiecką śledzili losy zniemczonych dzieci.

Pomysł zbadania losów polskich zrabowanych dzieci pojawił się trochę przypadkiem. Sekcja polska telewizji Deutsche Welle przygotowała materiał o wystawie poświęconej losom germanizowanych dzieci i spytała, czy portal Interia byłby zainteresowany przedstawieniem tego problemu na swych stronach. 

W czym przejawiała się germanizacja polskich dzieci? Co to oznacza pojęcie Dzieci Zamojszczyzny i dlaczego ten region był w obszarze szczególnych zainteresowań Niemców? Jak dzielono dzieci na grupy i jakie były losy dzieci z tych grup? Ile dzieci uległo zniemczeniu? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Artur Wróblewski, Tomasz Majta i Michał Drzonek (współautorzy książki "Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci")

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


 

Czytaj także

Tworzyli "bastion niemieckości" na Zamojszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 11:48
W listopadzie 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję wysiedleńczą z Zamojszczyzny, którą uznali za "pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. IPN wydał poświęcony tym wydarzeniom album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy nie mieli litości podczas pacyfikacji Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 06:04
- Siostra trzymała mamę za szyję. Niemiec złapał ją za rękę i odrzucił w żyto. Wycelował karabin i strzelił do mamy, drugi strzał oddał do mnie, trzeci do brata. Tatę też zabili - wspominała bohaterka reportażu, która cudem przeżyła pacyfikację wsi Sochy na Zamojszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń