Opiekun chorego. Całodobowy stróż

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 21:11
W przypadku obłożnie chorych, cała uwaga społeczeństwa koncentruje się wokół ich choroby i związanego z nią cierpienia. Na drugim planie jawi się cichy opiekun, który posłusznie wykonuje rutynowe obowiązki. Czy w takich momentach zastanawiamy się ile poświęcenia kosztuje opiekuna taka całodobowa pomoc?
Audio
  • Goście audycji w rozmowie o opiekunach osób chorych. (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ocskay Mark/shutterstock.com/cc

Opieka nad chorym pacjentem niekiedy uniemożliwia opiekunom skoncentrowanie się na własnych potrzebach, takich jak rozwój czy kontakt z przyjaciółmi. Zostaje zatracone poczucie dystansu, gdyż chory pacjent jest często najbliższym członkiem rodziny opiekuna. Czy wsparcie należy się tylko osobie dotkniętej ciężką przypadłością? - Zarówno pacjenci, jak i opiekunowie potrzebują wsparcia emocjonalnego - mówi psychoonkolog Adrianna Sobol.

Ogólnopolski Dzień Opiekuna ma przypominać o tym, że w naszym środowisku jest mnóstwo szlachetnych dusz, które niosą bezinteresowną pomoc chorym. Jakim wsparciem otoczyć wycieńczonego opiekuna? Czym jest żałoba po utraconym zdrowiu? Czy okazywanie miłości przez opiekuna kosztem wielu wyrzeczeń jest naprawdę niezbędne?

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Arkadiusz Nowak (prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej),  Adrianna Sobol (psychoonkolog)  

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 18:50
Z badań wynika, że co 4 Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Według ekspertów, psychiatryczna opieka medyczna ma w Polsce złą strukturę. Środowisko psychiatrów i osób rodzin chorych psychicznie, od lat apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w tym zakresie. Kolejny problem to niska świadomość społeczna o tego typu zaburzeniach i możliwościach skutecznego leczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeziębienie. Czego unikać, aby nie paść jego ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:41
Zima to szczególnie niekorzystny czas dla nosa, gardła, uszu i zatok. Przeciągi, wychłodzenie, czy źle dobrane ubranie - to wszystko może sprzyjać rozwijaniu się infekcji w naszym organizmie. Co robić, aby uniknąć przeziębienia?
rozwiń zwiń