Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 21:05
Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
Audio
  • Archeolog - Paweł Valde - Nowak, opowiada o swoich odkryciach. (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Masarik/Shutterstock

Prof. Paweł Valde - Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o znalezisku, jakiego dokonał. - Kostki pochodzą z komory Jaskini Ciemniej. Paliczki zostały zauważone przez osobę, która oddzieliła te fragmenty od szczątek zwierząt - mówi archeolog. Skąd wiadomo, że to kostki należące do neandertalczyka? - Kostki, które znaleźliśmy mogą być tylko i wyłącznie neandertalskie ze względu na datowania warstwy, jaką wówczas znaleźliśmy, oraz zespoły narzędzi krzemiennych, które się znajdowały przy znalezisku - opowiada Paweł Valde - Nowak. 

W Muzeum Archeologicznym w Krakowie można oglądać wystawę (do 31 marca), na której prezentowane są najstarsze szczątki człowieka z terenu Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której nasz gość przedstawi swoje antropologiczne odkrycia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Paweł Valde - Nowak (archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 19.06

K.A


Czytaj także

80 lat polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:34
W lipcu 1939 roku polscy alpiniści stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m). To była pierwsza góra zdobyta przez Polaków w Himalajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim się czują Francuzi z algierskimi korzeniami?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:13
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z dr. Jackiem Kuberą, autorem pracy "Francuzi, Algierczycy? – relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Władysław Anders - legendarny dowódca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:13
Wojskowy i polityk, zapalony kawalerzysta. W czasie I wojny światowej najpierw w carskim wojsku, potem w I Korpusie Polskim gen. Dowbor-Muśnickiego. Uczestnik powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej w 1920r.
rozwiń zwiń