X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Międzynarodowe Centrum Badań Okulistycznych. Nowe terapie i narzędzia diagnostyczne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:47
Niedawno rozstrzygnięty został przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej kolejny już konkurs w prestiżowym programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. 
Audio
  • Nowe terapie i sposoby diagnozowania wad wzroku (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjne
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Na powstanie nowego ośrodka naukowego w Warszawie - Międzynarodowego Centrum Badań Okulistycznych, Fundacja przeznaczyła 35 milionów złotych. Centrum to działać będzie przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN, a naukowcy zajmą się w nim opracowaniem nowych terapii i narzędzi diagnostycznych pomocnych w przypadku rozmaitych dysfunkcji wzroku.

Autorami projektu są profesor Maciej Wojtkowski z Zakładu Chemii Fizycznej Układów Biologicznych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN i profesor Krzysztof Palczewski ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, światowy autorytet w zakresie biochemii wzroku, wybitny polski uczony pracujący od lat 80. ubiegłego wieku w USA, który zajmuje się farmakologią okulistyczną i ma w tej dziedzinie ogromne osiągnięcia. Do jego najważniejszych osiągnięć należy skrystalizowanie oraz opisanie struktury i funkcji rodopsyny, a także odkrycie mechanizmów prowadzących do degeneracji siatkówki oka i w konsekwencji do utraty wzroku.

O celach i zamierzeniach badaczy pracujących w nowym Ośrodku opowie profesor Maciej Wojtkowski - jeden z najwybitniejszych polskich uczonych, specjalizujący się w optyce stosowanej, fizyce medycznej i doświadczalnej. Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracował naukowo w Austrii na Uniwersytecie Wiedeńskim, a w latach 2003–2005 w słynnym MIT w USA. Od paru lat prowadzi badania w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Jego największe osiągnięcia związane są z obrazowaniem biomedycznym, w szczególności ludzkiego oka.

- Procesy prowadzące do chorób oczu nie są do końca poznane. Prace profesora Palczewskiego na pewno przybliżyły uczonych z całego świata do tego, by zrozumieć te mechanizmy. Jednym z zadań naszej wspólnej pracy jest wgłębienie się w tę biochemię - tłumaczył prof. Maciej Wojtkowski.

Profesor Wojtkowski wraz ze swoim zespołem opracował metodę fourierowskiej tomografii optycznej do badania struktury siatkówki oka, a także wdrożył taki tomograf do powszechnego użycia w gabinetach okulistycznych. - Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardzo dużo zostało już zrobione. Mamy bardzo zaawansowane aparaty, które wszyscy znamy z wizyt u okulisty. Ale nadal jest niewypełniona pewna nisza w obrazowaniu - dodał prof. Wojtkowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Krzysztof Michalski

Gość: prof. Maciej Wojtkowski (uczony specjalizujący się w optyce stosowanej, fizyce medycznej i doświadczalnej

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 19.07

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Presbiopia i higiena oka. Jak dbać o wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 20:00
Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowana jest naturalnym procesem starzenia się organizmu człowieka. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola profilaktyki w okulistyce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:55
Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok. Czesto spowodowane jest to również chorobami oczu. W mówiliśmy o tym, jak można usprawnić widzenie, jak zaradzić starczowzroczności oraz o roli profilaktyki w okulistyce.
rozwiń zwiń