Polskie formacje wojskowe na Wschodzie. Losy 5. Dywizji Syberyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 20:11
Syberia to miejsce, które Polakom kojarzy się z zesłaniem tysięcy polskich patriotów: uczestników powstań narodowych, konspiratorów walczących z caratem, ale mało kto wie, że na wschodzie Rosji powstało polskie wojsko.
Audio
  • Polskie formacje wojskowe na Wschodzie (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Republica/Pixabay

Formacja ta składała się z ochotników z bardzo różnych środowisk: żołnierzy byłej armii rosyjskiej, jeńców z armii austro-węgierskiej, niemieckiej, potomków zesłańców, rzuconych w wir okrutnej wojny domowej rozpętanej przez bolszewików. - To niejednokrotnie powodowało spore problemy z dyscypliną i ujednoliceniem zasad funkcjonowania tego wojska, bo każdy z tych żołnierzy był przyzwyczajony do innego regulaminu - mówił dr Tomasz Łabuszewski z IPN.

Mimo ekstremalnie trudnych warunków syberyjskiej zimy potrafili oni do końca zachować bohaterską postawę, z poświęceniem walcząc z przeważającymi siłami wroga.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Tomasz Łabuszewski (IPN, współtwórca komiksu edukacyjnego pt. "Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej")

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 21:33
PCK jest najstarszą organizacją humanitarną w Polsce, która towarzyszyła nam w ważnych wydarzeniach historycznych jak I i II wojna światowa, odbudowa kraju, czy tworzenie nowych struktur i instytucji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym była pełna kunsztu Rolka sztokholmska?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:04
Rolka sztokholmska jest dziełem wyjątkowym, wykonanym na papierze w technice akwareli z użyciem złotej farby. To sztuka, na której postaci historyczne oddane są z całkowitą precyzją malarską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 19:30
Podczas II wojny światowej Niemcy podjęli bezprecedensową akcję zniemczenia polskich i nie tylko polskich dzieci. Dramatyczne są losy polskich dzieci wywożonych w głąb Niemiec. Wiele z nich do dziś nie odkryło swojej tożsamości, ponieważ zatarto ślady ich prawdziwego pochodzenia. 
rozwiń zwiń