Zbigniew Lubieniecki - dziecko patriotyczne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 19:10
Ojciec Michał był ofiarą zbrodni katyńskiej. W 1940 roku rodzinę wywieziono na zesłanie do obwodu archangielskiego. Doświadczenia wojenne młodego człowieka i wpojony przez ojca patriotyzm sprawiły, że spełniał zemstę zabijając umundurowanych Sowietów na terenie Polski.
Audio
  • Zbigniew Lubieniecki - dziecko patriotyczne (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Zbigniewa Lubienieckiego
Okładka książki Zbigniewa LubienieckiegoFoto: materiały prasowe/Wyd. Karta

Zbigniew Lubieniecki urodził się w 1930 roku w rodzinie arystokratycznej o patriotycznych tradycjach. Wspomnienia Lubienieckiego pod tytułem "Odwet. Polski chłopak przeciwko Sowietom 1939-1946" w serii Świadectwa XX wieku pokazują ówczesną rzeczywistość, opór i determinację. Zostały wydane przez Ośrodek Karta.

Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka) wyjaśnia, że impulsem do napisania książki był film dokumentalny, w którym o nim wspominano. Lubieniecki został odszukany w indeksie osób represjonowanych i pracownicy Karty dotarli do jego pamiętników. - Mówimy o historii, którą opowiada 9-latek, a kończy 16-latek - wyjaśnia Zbigniew Gluza. Zwraca uwagę, że większość pamiętnika opowiada dziecko, ale dziecko, które ma świadomość kim są Sowieci i jakim są zagrożeniem dla Polski.

Agnieszka Knyt, dziennikarka, przedstawia, co zawierają pamiętnik począwszy od czasów dzieciństwa, przez okres wywózki, okres wojenny i powojenny. - Nie wchodził w rolę ofiary, cały czas był aktywny i szukał sposobów na przeżycie - mówi redaktor. Wszedł w rolę żywiciela rodziny - matki i trzech sióstr. Dołączył do grupy nieposłusznych dzieci, które kradły i zabijały. 


W jakim środowisku czuł się najeliej? W jaki sposób zdobył posłuch wśród małych przestępców? Jak wrócil do Polski? jaka klatwa ciążyła na rodzie Lubienieckich? Czy Zbigniew Lubieniecki jeszcze żyje?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta), Agnieszka Knyt (opracowała wspomnienia Zbigniewa Lubienieckiego)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

"Przemytnicy życia". Książka o ratowaniu Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 19:44
Wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" są dokumentacją życia w okupowanej Warszawie. W szczególności pokazują pomoc Żydom w getcie i poza jego murami. Autor ocalił życie kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 19:30
Podczas II wojny światowej Niemcy podjęli bezprecedensową akcję zniemczenia polskich i nie tylko polskich dzieci. Dramatyczne są losy polskich dzieci wywożonych w głąb Niemiec. Wiele z nich do dziś nie odkryło swojej tożsamości, ponieważ zatarto ślady ich prawdziwego pochodzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie formacje wojskowe na Wschodzie. Losy 5. Dywizji Syberyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 20:11
Syberia to miejsce, które Polakom kojarzy się z zesłaniem tysięcy polskich patriotów: uczestników powstań narodowych, konspiratorów walczących z caratem, ale mało kto wie, że na wschodzie Rosji powstało polskie wojsko.
rozwiń zwiń