X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ptasie podróże, czyli "jedna jaskółka wiosny nie czyni"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 21:59
Z niecierpliwością wypatrujemy ptaków, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna w naszym kraju. 
Audio
  • Rozmowa z ornitologiem o ptakach wędrownych. (Eureka/Jedynka)
Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z Azji
Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z AzjiFoto: uaurelijus/shutterstock

Jak wyglądają ptasie wędrówki i co powoduje, że niektóre gatunki pozostają z nami przez cały rok, a inne odlatują, aby się ogrzać? Bociany zaczynają witać nas już na początku marca, a jerzyki pojawiają się  dopiero pod koniec maja. Najszybciej powracają te gatunki, które odbyły najkrótszą podróż, stąd też bardzo wcześnie można usłyszeć o poranku śpiew skowronka.

Interesującym gatunkiem są żurawie, które związują się w pary na długie lata. - Zimy są z roku na rok mniej srogie, więc żurawie mogą łatwo zdobyć pokarm, stąd też często pozostają wtedy w kraju. Są bardzo oddanymi sobie partnerami. Biologia zmusza ich do zajęcia pewnego terytorium, które nie może być jednocześnie zamieszkiwane przez innych osobników tego samego gatunku - mówi ornitolog Piotr Tryjanowski.

Jakie zachowania charakteryzują inne gatunki ptaków? Jaka mądrość natury jest zapisana w "ptasich obyczajach"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ornitologiem.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość:  ornitolog prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z najwybitniejszych badaczy ptaków na świecie)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.ATen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowe Centrum Badań Okulistycznych. Nowe terapie i narzędzia diagnostyczne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:47
Niedawno rozstrzygnięty został przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej kolejny już konkurs w prestiżowym programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, a takie tworzą polscy inżynierowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:30
W środę 27 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala XXV Plebiscytu Złoty Inżynier, podczas której poznaliśmy nazwiska polskich naukowców i inżynierów, laureatów plebiscytu "Przeglądu Technicznego", najstarszego pisma w Polsce, jednego z najstarszych na świeci.  
rozwiń zwiń