Czy przed Wielkim Wybuchem była nicość?

Ludzie od zawsze zastanawiali się, co miało miejsce przed narodzinami wszechświata. Powstała teoria, że wcześniej istniała nicość. Ale czy można ją w jakiś sposób określić lub wyliczyć? Czy jakaś forma istnienia poprzedzała Wielki Wybuch?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Reinhold Wittich
O Audycji

Stephen Hawking - słynny brytyjski astrofizyk uważał, że nie było niczego. Obecne teorie kosmologiczne mówią, że około 14 mld lat temu przed Wielkim Wybuchem nie było czasu, ani przestrzeni. Z kolei inni badacze twierdzą, że Wielki Wybuch był tylko etapem istnienia wszechświata, który przeszedł z fazy kurczenia się do fazy rozszerzania. Co na ten temat sądzi nasz ekspert? - Teoria o nicości jest absurdalna, bo żeby zaistniała chociażby próżnia, to musiały wcześniej istnieć prawa fizyki - wyjaśnia fizyk Krzysztof Meissner.

Jak wyglądają badania mające ustalić, co poprzedzało wszechświat? Czy jesteśmy w stanie stwierdzić, co było przed Wielkim Wybuchem? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Krzysztof Meissner (wybitny polski fizyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który współpracując z Sir Roger'em Penrose'm udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Playlista