X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy przed Wielkim Wybuchem była nicość?

Ludzie od zawsze zastanawiali się, co miało miejsce przed narodzinami wszechświata. Powstała teoria, że wcześniej istniała nicość. Ale czy można ją w jakiś sposób określić lub wyliczyć? Czy jakaś forma istnienia poprzedzała Wielki Wybuch?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Reinhold Wittich
O Audycji

Stephen Hawking - słynny brytyjski astrofizyk uważał, że nie było niczego. Obecne teorie kosmologiczne mówią, że około 14 mld lat temu przed Wielkim Wybuchem nie było czasu, ani przestrzeni. Z kolei inni badacze twierdzą, że Wielki Wybuch był tylko etapem istnienia wszechświata, który przeszedł z fazy kurczenia się do fazy rozszerzania. Co na ten temat sądzi nasz ekspert? - Teoria o nicości jest absurdalna, bo żeby zaistniała chociażby próżnia, to musiały wcześniej istnieć prawa fizyki - wyjaśnia fizyk Krzysztof Meissner.

Jak wyglądają badania mające ustalić, co poprzedzało wszechświat? Czy jesteśmy w stanie stwierdzić, co było przed Wielkim Wybuchem? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Krzysztof Meissner (wybitny polski fizyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który współpracując z Sir Roger'em Penrose'm udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Playlista