X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Protektorat Czech i Moraw w rękach podstępnego Hitlera

O początkach Protektoratu Czech i Moraw można mówić przytaczając datę 16 marca 1939 roku, a za twórcę uważa się Adolfa Hiltlera, który te terytorium utworzył. Jak wyglądały losy Czech i Moraw, które okazały się być "marionetkami" w rękach podstępnego dyktatora?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com
O Audycji

29 września 1938 roku miał miejsce tzw. układ monachijski, na którego mocy i za przyzwoleniem Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch - Niemcy zajęli Sudety. Czechosłowacja została przekształcona w zależną od Hitlera Republikę Czecho-Słowacji. 14 marca 1939 secesję ogłosiła Słowacja, a dwa dni później utworzony został Protektorat Czech i Moraw. Nadal funkcjonował ten sam rząd i prezydent, którym był Emil Hacha.

Wielkie zakłady Skody, w których produkowano czołgi, artylerię i amunicję stanowiły istotną rolę dla machiny wojennej III Rzeszy. Jak wyglądała polityka, kiedy Hitler przejął władzę nad Protektoratem Czech i Moraw? - Naziści mieli poczucie, że włączają Czechów do niemieckiego obszaru, nie naruszano więc praw III Rzeszy i rozbudowano prawa seniorów. Niemcy wprowadzili także kolonie letnie w Protektoracie - mówi historyk Andrzej Krawczyk.

Jak bardzo podstępnym dyktatorem w walce o pozyskanie czeskiego terytorium był Adolf Hitler? Jak zachował się czeski wówczas prezydent - Emil Hacha na wieść, że Czechosłowacja będzie okupywana? W czym przjejawiał się terror ze strony Hitlera w stosunku do czeskiego społeczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: Andrzej Krawczyk (historyk, dyplomata)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A


Playlista