X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matura bez obowiązkowej matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 19:30
Raport NIK dotyczący nauczania matematyki w szkołach pokazuje, że ten przedmiot sprawia uczniom problemy. W latach 2015 -2017 co szósty uczeń nie zdał matury z tego przedmiotu.
Audio
  • Czy zlikwidować maturę z matematyki (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / geralt

NIK wnioskuje również o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego do czas poprawienia skuteczności nauczania tego przedmiotu.

Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się dydaktycy tego przedmiotu, którzy w "Eurece" wyjaśniają, dlaczego matematyka sprawia trudności i jak można to zmienić.

Małgorzta Grymuza podkreśla, że dla nauczycieli raport nie jest zaskoczeniem. - Trzeba sobie to wziąć do serca i zacząć coś konkretnego robić w celu poprawienia jakości nauczania - mówi ekspert. Wskazuje, że jeśli miałaby zostać zlikwidowana matura z matematyki, to nauczyciele zostaną pozbawieni narzędzia do kontroli skuteczności nauczania. Bo w jaki sposób obiektywnie sprawdzić poziom nauczania? - Matura jest też motywująca do nauki matematyki - zwraca uwagę.

Marcin Karpiński zastanawia się dlaczego właśnie NIK zajęła się badaniem poziomu nauczania matematyki, choć wydaje się, że jest kilka innych instytucji mających ekspertów w tej dziedzinie. Dla dydaktyka jest też zaskoczeniem konkluzja o możliwości likwidacji egzaminu z matematyki. Wskazuje, że doskonale wiadomo, co stanie się, jak zostanie zlikwidowana matura z matematyki. - Przez 20 lat matura z matematyki nie była obowiązkowa, można ją było wybrać, ale nie było konieczności i szybko się okazało, że zaczyna brakować chętnych na studia politechniczne - przypomina nauczyciel.

Dlaczego kuleje nauka matematyki? Jaka jest rola nauczycieli nauczania początkowego w klasach I-III? Czemu w klasie IV okazuje się, że uczniowie nie znają podstaw tego przedmiotu?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Małgorzta Grymuza (szkoła MathRiders), Marcin Karpiński (dydaktyk nauczania matematyki w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przemytnicy życia". Książka o ratowaniu Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 19:44
Wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" są dokumentacją życia w okupowanej Warszawie. W szczególności pokazują pomoc Żydom w getcie i poza jego murami. Autor ocalił życie kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Edukacji Narodowej: matematyka pozostanie przedmiotem obowiązkowym na maturze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 16:25
Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do wniosków Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 19:30
Podczas II wojny światowej Niemcy podjęli bezprecedensową akcję zniemczenia polskich i nie tylko polskich dzieci. Dramatyczne są losy polskich dzieci wywożonych w głąb Niemiec. Wiele z nich do dziś nie odkryło swojej tożsamości, ponieważ zatarto ślady ich prawdziwego pochodzenia. 
rozwiń zwiń