Życie prywatne królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:30
Królowa Wiktoria - z pochodzenia Niemka - przez 63 lata panowała nad imperium, nad którym "słońce nigdy nie zachodzi". Miała dziewięcioro dzieci, a jej potomkowie i krewni zdominowali europejskie dynastie i do dziś panują w sześciu krajach.
Audio
  • Historia życia brytyjskiej władczyni (Eureka/Jedynka)
Królowa Wiktoria na zdjeciu z 1882 roku
Królowa Wiktoria na zdjeciu z 1882 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Epoka wiktoriańska to czasy największej potęgi Brytyjskiego Imperium, okres rewolucji przemysłowej, a także epoka surowej i rygorystycznej moralności. Sama królowa nie należała jednak do osób tłumiących emocje, a jej długie panowanie pokazało, że była nietuzinkową władczynią.

Choć dzieciństwo spędziła w Wielkiej Brytanii, jej pierwszym językiem był język niemiecki, którym posługiwały się matka i opiekunka. Dopiero w wieku 3 lat rozpoczęła naukę języka angielskiego. Na tron wstąpiła miesiąc po ukończeniu 18 roku życia.

Wiktoria mierzyła 149 cm wzrostu. To ona oświadczyła się księciu Albertowi, który ją urzekł, choć nie od razu. Królowa widziała, że on nie odważy się na ten krok z racji różnicy statusu społecznego. - Było to takie prawdziwe małżeństwo, to znaczy oni się kłócili i oni sie potem godzili, a miejscem gdzie się najchętniej godzili była małżeńska sypialnie - mówi profesor Mariusz Misztal. Stąd 9 dzieci. Ostatnie z nich monarchini powiła, kiedy miała 38 lat.

Jak zachowywała się Wiktoria po śmierci Alberta? Co kazała służącej włożyć do swej trumny? jak dawała sobie radę z gromadką dzieci? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gośće: prof. Mariusz Misztal (historyk kulturoznawca i anglista z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, biograf królowej)

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Gibraltar - kawałek Brytanii u granic Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 06:00
5 lutego 1985 roku Hiszpania otworzyła granicę z Gibraltarem. Przejście było zamknięte od 6 czerwca 1969 roku, kiedy generał Franco wydał rozkaz w związku z przeprowadzonym na półwyspie referendum konstytucyjnym, w skutek którego potwierdzony został status Gibraltaru jako kolonii brytyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rothschildowie synonimem bogactwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:35
Imperium finansowe bankierskiej rodziny obejmuje dziś niemal cały świat. To efekt pracy wielu pokoleń, a wszystko zaczęło się dwa wieki temu we Frankfurcie.
rozwiń zwiń