X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

11 lat Stefana Batorego na tronie polskim

Stefan Batory był synem wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi. Od 1576 roku mąż Anny Jagiellonki i król Polski. Co sprawiło, że do dziś uważany jest za jednego z naszych ulubionych monarchów? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: talpeanu/Pixabay
O Audycji

W 1572 roku umiera bezpotomnie Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów, a pierwszym elekcyjnym władcą zostaje Henryk Walezy, na informację, o zwolnieniu się tronu w Paryżu. Władzę obejmuje 50-letnia stara panna - Anna Jagiellonka, którą wydano za mąż za Stefana Batorego.

Skąd pomysł aby Stefan Batory został królem Polski? - Kandydatura Stefana Batorego na króla Polski była kandydaturą anty habsburską, ale wynikała również z układu sił w tej części Europy, w związku z rosnącą dominacją imperium osmańskiego - mówi dr hab. Marek Janicki.

Jak Stefan Batory poradził sobie na polskim dworze? Skąd ta kandydatura pojawiła się na liście pretendentów do ręki królowej Anny Jagiellonki? A jak patrzą na tę postać Węgrzy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Marek Janicki (z Instytutu Historycznego UW)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Playlista
  • BYEALEX ES A SLEEP - Nehéz vagyok