Okręty pełne złota pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:10
W ciągu ostatnich stu lat na świecie zatonęło ponad 2,1 tys. statków. Brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Lloyd uważa, że w ich ładowniach znajduje się 20 procent światowych zasobów złota, jakie kiedykolwiek wydobyto. 
Audio
  • Co skrywają ładownie zatopionych okrętów? (Eureka/Jedynka)
Krążownik Admirał Nachimow
Krążownik "Admirał Nachimow"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Spośród  wielu okrętów, które zatonęły na morzach i oceanach od połowy XIX wieku do czasów II wojny światowej jest kilka cieszących się szczególnym zainteresowaniem i sławą. Wspomnieć należy np. brytyjski parowiec "Czarny Książę", czy niemiecki krążkownik "Magdeburg". W ich ładowniach miał ponoc znajdować sie złoty kruszec. Jego poszukiwanie przyniosło wiele ofiar i straconych fortun.

Kmandor Witold Kustra uważa, że najciekawsza historia wiąże sie z klęską rosyjskiej floty w wojnie z japonią w 1905 roku pod Ciuszimą. Na dno poszło 27 rosyjskich jednostek, w tym opancerniki i krążowniki, w ładowniach których - być może - były zapasy złota. W końcu flota musiała czymś płacić za zaopatrzenia podczas długiego rejsu z Morza Bałtyckiego na wschód Azji i wypłacać marynarzom żołd.

- Krążownik "Admirał Nachimow" był jednostka flagową Drugiej Eskadry - wyjaśnia gość Jedynki. sceptycznie podchodzi do legendy mówiącej, że na krążowniku było 30 ton złota. - To fizycznie niemożliwe - podkreśla.

Czy okręty leżące na dnie zostały spenetrowane przez Rosjan w czasach ZSRR? A jaka była rola Rosjan w zatopieniu przez Niemców HMS "Edynburg", który wiózł rosyjskie złoto do USA? Dlaczego rosyjska osłona odpłynęła? Co było cenniejsze od złota na pokładzie niemieckiego krążownika "Magdeburg"?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: komandor dr inż. Witold Kustra (kierownik Zakładu Strategii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej)

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Rapa Nui. Rajskie muzeum pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 20:20
Park Narodowy Rapa Nui wpisany jest w światowe dziedzictwo UNESCO. To maleńki skrawek lądu, gdzie mieszkańcy wykuwali zagadkowe posągi, które ustawiali na brzegu wyspu. Co skrywają w sobie owiane tajemnicą posągi Wyspy Wielkanocnej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 21:05
Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie prywatne królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:30
Królowa Wiktoria - z pochodzenia Niemka - przez 63 lata panowała nad imperium, nad którym "słońce nigdy nie zachodzi". Miała dziewięcioro dzieci, a jej potomkowie i krewni zdominowali europejskie dynastie i do dziś panują w sześciu krajach.
rozwiń zwiń