X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Okręty pełne złota pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:10
W ciągu ostatnich stu lat na świecie zatonęło ponad 2,1 tys. statków. Brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Lloyd uważa, że w ich ładowniach znajduje się 20 procent światowych zasobów złota, jakie kiedykolwiek wydobyto. 
Audio
  • Co skrywają ładownie zatopionych okrętów? (Eureka/Jedynka)
Krążownik Admirał Nachimow
Krążownik "Admirał Nachimow"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Spośród  wielu okrętów, które zatonęły na morzach i oceanach od połowy XIX wieku do czasów II wojny światowej jest kilka cieszących się szczególnym zainteresowaniem i sławą. Wspomnieć należy np. brytyjski parowiec "Czarny Książę", czy niemiecki krążkownik "Magdeburg". W ich ładowniach miał ponoc znajdować sie złoty kruszec. Jego poszukiwanie przyniosło wiele ofiar i straconych fortun.

Kmandor Witold Kustra uważa, że najciekawsza historia wiąże sie z klęską rosyjskiej floty w wojnie z japonią w 1905 roku pod Ciuszimą. Na dno poszło 27 rosyjskich jednostek, w tym opancerniki i krążowniki, w ładowniach których - być może - były zapasy złota. W końcu flota musiała czymś płacić za zaopatrzenia podczas długiego rejsu z Morza Bałtyckiego na wschód Azji i wypłacać marynarzom żołd.

- Krążownik "Admirał Nachimow" był jednostka flagową Drugiej Eskadry - wyjaśnia gość Jedynki. sceptycznie podchodzi do legendy mówiącej, że na krążowniku było 30 ton złota. - To fizycznie niemożliwe - podkreśla.

Czy okręty leżące na dnie zostały spenetrowane przez Rosjan w czasach ZSRR? A jaka była rola Rosjan w zatopieniu przez Niemców HMS "Edynburg", który wiózł rosyjskie złoto do USA? Dlaczego rosyjska osłona odpłynęła? Co było cenniejsze od złota na pokładzie niemieckiego krążownika "Magdeburg"?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: komandor dr inż. Witold Kustra (kierownik Zakładu Strategii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej)

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rapa Nui. Rajskie muzeum pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 20:20
Park Narodowy Rapa Nui wpisany jest w światowe dziedzictwo UNESCO. To maleńki skrawek lądu, gdzie mieszkańcy wykuwali zagadkowe posągi, które ustawiali na brzegu wyspu. Co skrywają w sobie owiane tajemnicą posągi Wyspy Wielkanocnej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 21:05
Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie prywatne królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:30
Królowa Wiktoria - z pochodzenia Niemka - przez 63 lata panowała nad imperium, nad którym "słońce nigdy nie zachodzi". Miała dziewięcioro dzieci, a jej potomkowie i krewni zdominowali europejskie dynastie i do dziś panują w sześciu krajach.
rozwiń zwiń