Depresja to nie taka sama choroba, jak zapalenie płuc

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 19:51
Badania naukowe wskazują, że co piąty nastolatek ma objawy depresyjne, często mylone z procesem dojrzewania. Leczenie, psychoterapia może być skutecznym rozwiązaniem problemu, a dobre zdiagnozowanie zwiększa szanse prawidłowego rozwoju dziecka. Trzeba wziąć po uwagę jednak specyfike choroby.
Audio
  • Depresja u nastolatków to coraz poważjniejszy problem (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: darksouls1/pixabay

W grupie wiekowej 13 - 17 lat depresje są stwierdzane u 19 -32 procent nastolatków. Dwukrotnie częściej u dziewczynek niż u chłopców. Ale depresje stwierdzane są również u dzieci. - Około dwóch procent dzieci w wieku 6 - 12 lat cierpi na depresje - przytacza wyniki dr Zbigniew Król. To wyniki najnowszych badań wśród polskiej młodzieży. Wskazuje, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest na czwartym miejscu na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Prognozy szacują, że za 10 lat może już być na pierwszym miejscu.

Dr Rami Abi Aka wyjaśnia, że u dzieci i młodzieży jednym z objawów jest zaburzenie koncentracji uwagi. - A ten, który nie może się skupić, niczego w klasie się nie nauczy - wskazuje lekarz. W efekcie ktoś taki wypada z obiegu szkolnego. Depresjom towarzyszy często uzależnienie. Psychiatra podkreśla, że depresja to często objaw jakiegoś zahamowania i choroby tej nie można traktować jak każdej innej biologicznej, którą da się wyleczyć pastylkami. Podkreśla, że depresja ma też podłoże psychologiczne i społeczne, a w leczeniu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.

Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i wdrożyć leczenie? Czy objawy depresyjne są równoznaczne z depresją? Gdzie szukać pomocy?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: dr Rami Abi Akar (psychiatra w I Klinice Psychiatrii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Zbigniew Król (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia)

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag

Czytaj także

Telefon 116 111 - jedna mała wpłata może uratować dziecku życie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 17:28
Ci co pomagają na co dzień, sami potrzebują pomocy. Fundacja Dajemy Dzieciom, która pomaga dzieciom i młodzieży potrzebuje wsparcia, żeby rozszerzyć działalność Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja poporodowa. Kiedy nie jest to zwykły "baby blues"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 19:43
Rodzice z niecierpliwością wyczekują narodzin upragnionego dziecka. W momencie, gdy dziecko przychodzi na świat, wiele kobiet zaczyna borykać się z wachlarzem różnych, negatywnych emocji - począwszy od niewytłumaczalnego chronicznego smutku, a skończywszy na braku chęci do opiekowania się niemowlęciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Dudkiewicz: depresja może stać się elementem ważnego doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 12:48
Podobnie, jak alkoholizm, narkomania i hazard – depresja, zwana również acedią,  jest chorobą umysłu, ciała i duszy. - Postrzegam depresję, jako formę odwróconej pychy, użalania się nad sobą. To po prostu trzeba przejść – mówił w audycji dziennikarz Rafał Dudkiewicz, zmagający się z depresją.
rozwiń zwiń