"Można rozpaczać za przyrodą i drzewami"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 20:12
W "Wieczorze Odkrywców" o znaczeniu lasów dla przyrody, kultury i gospodarki rozmawialiśmy z profesorem Tomasz Borecki – leśnik, wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Audio
  • Jak bardzo ważny jest las dla człowieka? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jplenio/pixabay

Profesor wspomina, kiedy jako mały chłopiec poszedł do lasu powalonego przez wichurę. Ogromne wrażenie zrobiły na nim powalone potężne sosny i dęby. Ale jeszcze bardziej zapamiętał człowieka, który chodził po tych powalonych drzewach i płakał. Był to miejscowy leśniczy. - Ja wtedy jako mały chłopak bardzo się dziwiłem, jak można płakać nad drzewami, a dzisiaj wiem, że można rozpaczać nad przyrodą, nad drzewami, bo one są związane bardzo mocno z nami - mówi profesor. Zwraca uwagę, że drzewa gwarantują nam jakość życia.

Profesor wyjaśnia też, dlaczego ważne jest, aby w lesie było więcej starszych drzew i jak użytkować las, aby do tego doprowadzić. Podkreśla, że użytkowanie lasu jest czymś normalnym, ale należy robić to racjonalnie.

Czy mamy w Polsce jeszcze naturalne lasy? Jak gość audycji ocenia pracę polskich leśników? Co sądzi o sporach wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Tomasz Borecki (leśnik, wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalista od biologii i urządzania lasu, dyrektor międzyuczelnianego Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji mienia Marka Dietricha)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 19.06

ag/kh

Czytaj także

Mirosławiec. Co w zachodniopomorskim robią żubry?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:10
- W tej chwili żubry są w bardzo wielu miejscach na świecie. W Polsce najliczniejsza ich populacja, ok. sześciuset sztuk, jest w Białowieży. Natomiast wszystkich żubrów jest u nas ok. 1,5 tys. i są one rozrzucone po całym kraju - mówi Maciej Tracz z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niezapominajki przypomina nie tylko o bogactwie lasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 13:00
- W tym roku w ramach Święta Niezapominajki chcemy pokazać, że las to świetne miejsce wypoczynku i znakomite sąsiedztwo - mówi Edyta Nowicka z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśne gospodarstwa węglowe, czyli drzewa, które leczą

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 17:00
Trwa pilotażowy projekt o nawie "Leśne gospodarstwa węglowe", który ma na celu zwiększenie kumulacji dwutlenku węgla przez lasy.
rozwiń zwiń