X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Marcinkiewicz - genialny matematyk zamordowany w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:47
30 marca minęła 109 rocznica urodzin prof. Józefa Marcinkiewicza genialnego matematyka z Uniwersytetu Wileńskiego. Inny wybitny polski matematyk prof. Antoni Zygmund napisał o nim, że "…mimo krótkiego okresu swojej działalności matematycznej pozostawił on trwały ślad na Matematyce…".
Audio
  • Wspomnienie o genialnym polskim matematyku, prof. Józefie Marcinkiewiczu (Eureka/Jedynka)
Józef Marcinkiewicz
Józef MarcinkiewiczFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Jego wczesna śmierć była prawdopodobnie najcięższą indywidualną stratą w czasie II wojny światowej - pisał prof. Zygmund. 

Porucznik Józef Marcinkiewicz uczestniczył w kampanii wrześniowej na Kresach. Wzięty do niewoli przez Sowietów po kapitulacji Lwowa, na przełomie września i października 1939 roku został osadzony w obozie w Starobielsku. W 1940 roku został przewieziony do Charkowa i rozstrzelany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie (to część zbrodni katyńskiej). Zamordowani jeńcy są pochowani na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie w Piatichatkach.

W audycji o Józefie  Marcinkiewiczu genialnym matematyku, którego dorobek na trwałe zapisał się w historii matematyki światowej oraz o Józefie Marcinkiewiczu żołnierzu mówi prof. Stanisław Domoradzki. - To był szczyt światowej matematyki. Człowiek z Wilna, który niedawno ukończył studia, potrafił w wielu dziedzinach pisać prace na światowym poziomie - mówi profesor. Podkreśla, że Józef Marcinkiewicz pracował zaledwie sześć lat i w tym czasie napisał 55 prac naukowych. Są cytowane do dzisiaj.

Posłuchaj całej audycji.

W radiowej Jedynce będziemy przypominać naukowców, którzy wnieśli wkład w rozwój królowej nauk.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Domoradzki (Uniwersytet Rzeszowski, współtwórca wystawy przygotowywanej w Senacie RP z okazji właśnie obchodzonego Roku Matematyki)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Matematyki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:42
Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. W uzasadnieniu uchwały czytamy: " W uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania polskich matematyków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 15:56
Zagadki dotyczące działań wybitnych, polskich matematyków. Pytania zadawała prowadząca - Dorota Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy genialni matematycy w światowej elicie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 07:20
2 kwietnia 1919 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Polskie Towarzystwo Matematyczne. Do dziś nazwiska polskich naukowców wymieniane są wśród ścisłej czołówki najwybitniejszych matematyków na świecie.
rozwiń zwiń