Prof. Marcinkiewicz - genialny matematyk zamordowany w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:47
30 marca minęła 109 rocznica urodzin prof. Józefa Marcinkiewicza genialnego matematyka z Uniwersytetu Wileńskiego. Inny wybitny polski matematyk prof. Antoni Zygmund napisał o nim, że "…mimo krótkiego okresu swojej działalności matematycznej pozostawił on trwały ślad na Matematyce…".
Audio
  • Wspomnienie o genialnym polskim matematyku, prof. Józefie Marcinkiewiczu (Eureka/Jedynka)
Józef Marcinkiewicz
Józef MarcinkiewiczFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Jego wczesna śmierć była prawdopodobnie najcięższą indywidualną stratą w czasie II wojny światowej - pisał prof. Zygmund. 

Porucznik Józef Marcinkiewicz uczestniczył w kampanii wrześniowej na Kresach. Wzięty do niewoli przez Sowietów po kapitulacji Lwowa, na przełomie września i października 1939 roku został osadzony w obozie w Starobielsku. W 1940 roku został przewieziony do Charkowa i rozstrzelany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie (to część zbrodni katyńskiej). Zamordowani jeńcy są pochowani na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie w Piatichatkach.

W audycji o Józefie  Marcinkiewiczu genialnym matematyku, którego dorobek na trwałe zapisał się w historii matematyki światowej oraz o Józefie Marcinkiewiczu żołnierzu mówi prof. Stanisław Domoradzki. - To był szczyt światowej matematyki. Człowiek z Wilna, który niedawno ukończył studia, potrafił w wielu dziedzinach pisać prace na światowym poziomie - mówi profesor. Podkreśla, że Józef Marcinkiewicz pracował zaledwie sześć lat i w tym czasie napisał 55 prac naukowych. Są cytowane do dzisiaj.

Posłuchaj całej audycji.

W radiowej Jedynce będziemy przypominać naukowców, którzy wnieśli wkład w rozwój królowej nauk.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Domoradzki (Uniwersytet Rzeszowski, współtwórca wystawy przygotowywanej w Senacie RP z okazji właśnie obchodzonego Roku Matematyki)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Rok Matematyki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:42
Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. W uzasadnieniu uchwały czytamy: " W uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania polskich matematyków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 15:56
Zagadki dotyczące działań wybitnych, polskich matematyków. Pytania zadawała prowadząca - Dorota Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy genialni matematycy w światowej elicie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 05:45
2 kwietnia 1919 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Polskie Towarzystwo Matematyczne. Do dziś nazwiska polskich naukowców wymieniane są wśród ścisłej czołówki najwybitniejszych matematyków na świecie.
rozwiń zwiń