Suplementy diety zamiast pomóc mogą zaszkodzić i to poważnie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:10
Wielu z nas jest przekonanych, że skoro suplementy można kupić w aptece, mają lecznicze działanie. Jednak w większości przypadków nie tylko nie leczą, ale również nie są w stanie zapobiegać chorobom. 
Audio
  • Suplementy diety mogą być szkodliwe (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: frolicsomepl/pixabay

Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety, zbyt ubogiej w witaminy czy minerały. Czy jednak są one nam potrzebne, skoro włączenie do diety zalecanej dawki warzyw i owoców może te niedobory uzupełnić?

Wielu z nas nie wiedząc, czego dokładnie ma niedobór, na wszelki wypadek wybiera preparaty wieloskładnikowe lub na raz zażywa kilka tabletek na różne dolegliwości. W efekcie często dochodzi do przedawkowania substancji, co może być groźniejsze niż ich niedobór. Warto wiedzieć, że nie wszystkie suplementy gwarantują wchłanianie zawartych w nich składników. - Suplementy nie mają bowiem obowiązku przechodzenia badań klinicznych i mogą być sprzedawane jako produkty spożywcze w szeroko pojętych sieciach handlowych. I są dostępne bez recepty i w dowolnych ilościach - ostrzega prof. Robert Gellert. Zauważa też, że suplementy, nawet te produkowane przez uznane firmy farmaceutyczne nie są lekarstwami.

A warto wiedzieć, że spożywane w zbyt dużych ilościach obciążają wątrobę, mogą nawet prowadzić do uszkodzenia serca i nerek czy do zakrzepicy. Trzeba również pamiętać, że suplementy mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami - obniżać lub wzmagać ich działanie czy powodować skutki uboczne. Oddzielną kwestią jest przyjmowanie suplementacji w czasie treningów i dużych wydatków energetycznych i to bez kontroli i nadzoru lekarza czy trenera.

Warto zastanowić się też na ideą suplementacji w czasie ciąży i po porodzie w czasie karmienia. - Dlatego zaleca się przyjmowanie suplementów, podobnie jak w przypadku leków, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą - zauważa dr Danuta Gajewska.

Suplementów diety raczej nie podaje się zwierzętom. One inaczej przyswajają pokarm. - Człowiek może braki witamin uzupełniać przez dłuższy czas, zwierzęta powinny mieć zbilansowane witaminy i mikroelementy w ciągu 24 godzin - podkreśla dr n. wet. Małgorzata Głowacka.

Czym tak naprawdę są suplementy, kiedy suplementacja jest potrzebna, kto może potrzebować suplementacji i jak mądrze i rozsądnie korzystać z tych specyfików, które przecież zostają dopuszczone do obrotu handlowego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr inż. Danuta Gajewska (Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Dietetycznego i SGGW), dr n. wet. Małgorzata Głowacka,
prof. dr hab. n. med. Robert Gellert (Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Suplementy diety - czy warto je stosować?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:23
- Suplement diety jest preparatem mającym uzupełnić naszą dietę o składniki, których w diecie jest za mało. Są to elementy takie jak witaminy, minerały, błonnik czy aminokwasy produkowane w kapsułkach z wyglądu bardzo przypominające leki - wyjaśniała prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj 8 objawów, które mogą wskazywać na niedobór witaminy D

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:40
Aż 90 procent Polaków ma niedobór witaminy D. Na obniżenie poziomiu "witaminy słońca" szczególnie jesteśmy narażeni jesienią i zimą. Sprawdź, czy brakuje Ci tego składnika i z naszą pomocą uzupełnij jego niedobory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne mity dotyczące zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:42
Padamy ofarami machiny manipulacyjnej umieszczonej w reklamach, która zachęca nas do wspierania swoich organizmów suplementami diety. Czy kiedyś zastanowiliśmy się nad tym, że pigułka, którą łykamy z myślą, że dostarczy nam witamin - może być pozbawiona wartości odżywczych?
rozwiń zwiń