Początki islamu giną w mroku dziejów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:07
Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII w. w środowisku plemiennych koczowników nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Nie ma z tego okresu żadnych zapisków dotyczących islamu.
Audio
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Marcin Szymczak

Wedle tradycji muzułmańskiej Mahomet otrzymał  prosto od Boga przesłanie i rozpoczął krzewienie nowej religii. Choć znamy wiele szczegółów tej historii, to jednak na jej potwierdzenie nie ma żadnych źródeł muzułmańskich pochodzących z tych czasów, a pierwsze informacje pojawiają się dopiero 150 lat później.

Badacze z Zachodniej Europy od lat 70. XX wieku podejmuja próby zrekonstruowania początków islamu naukowymi metodami. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metodologii powstało kilka ciekawych teorii, wyłuskujących z religijnego tła twarde dane.

- Nie mamy rękopisów Koranu z czasów formiowania się nowej religii - mówi dr Masarcin Grodzki. Arabista zwraca uwage, że dwa najstarsze rekopisy pochodzące z Samarkandy są paleograficzne datowane na koniec VIII wieku lub początek IX wieku, więc sto kilkadziesiąt lat po objawieniach Mahometa.

Gościem audycji omawia współczesne teorie naukowe poświęcone genezie islamu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Marcin Grodzki (arabista z Wydziału Orientalistycznego UW, autor książki podsumowującej dotychczasowe ustalenia zachodniej nauki "Panteon sceptyków")

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nie w Europie narodziła się sztuka malowania na ścianach jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 20:30
W jaskini na Borneo odnaleziono prehistoryczne malowidło byka, które powstało ponad 40 tys. lat temu. To datowanie burzy dotychczasowy pogląd, jakoby to Europa była kolebką sztuki naskalnej.
rozwiń zwiń