Nowoczesne zastawki serca polskiego pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:45
Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej powoduje powiększenie serca, zmniejszenie jego wydajności pracy i obniżenie rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układów: krążenia i oddechowego.
Audio
  • Zastawki serca TAVI, polski pomysł na światowa miarę (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: udra11/shutterstock.com

Chcąc rozwiązać te problemy zespół naukowy Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland kierowany przez prof. Pawła Buszmana stworzył projekt polskiej samo pozycjonującej się zastawki aortalnej "InFlow". Do realizacji projektu powołano wieloośrodkowe i multidyscyplinarne konsorcjum "CardValve". Prace rozpoczęto w 2015 r. Właśnie w tej chwili rozpoczęły się badania kliniczne nowego rodzaju zastawek: biologicznej i otrzymanej na bazie polimerów.

Przezskórna technika implantacji zastawek aortalnych o 60 proc. zredukowała śmiertelność wśród chorych. Jest to wynik rewolucyjny. Od dawna nie wymyślono tak skutecznej metody.

Badanie zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W skład Konsorcjum "CardValve" wchodzą: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Balton Sp.z o.o., Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Politechnika Śląska w Gliwicach, Innovations for Heart and Vessels Sp. z o.o., Instytut Zootechniki PIB.

Profesor Buszman opowiada, o drodze do powstania zastawek, także sposobach ich umieszczania w sercu, co powoeduje, ze operacja kardiologiczna została skrócona do godziny i nie wiaże się z koniecznością przeprowadzenia operacji na otwartym sercu.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman (kardiolog interwencyjny, Koordynator ds. leczenia kardiologicznego i nowych technologii medycznych, prezes zarzadu polsko-Amerykańskich Klinik Serca American Heart of Poland)

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suplementy diety zamiast pomóc mogą zaszkodzić i to poważnie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:10
Wielu z nas jest przekonanych, że skoro suplementy można kupić w aptece, mają lecznicze działanie. Jednak w większości przypadków nie tylko nie leczą, ale również nie są w stanie zapobiegać chorobom. 
rozwiń zwiń