Gen skazy krwotocznej, czyli hemofilia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:33
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o zawiłościach dziedziczenia genu powodującego hemofilię (inaczej zwaną skazą krwotoczną), o tym, dlaczego mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę i o możliwości jej leczenia - także o tym, czy terapia genowa jest szansą w walce z hemofilią.
Audio
  • Sposoby leczenia hemofilii (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sabinurce/Pixabay

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. W Polsce ropoczęła się realizacja, podpisanego przez Ministra Zdrowia profesora Łukasza Szumowskiego, kolejnej edycji Narodowego Programu Leczenia chorych na tę chorobę na lata 2019-2023.

Dr Ewa Stefańska-Windyga podkreśla, że w ostatnich latach zdecydowanie polepszyły się metody leczenia hemofilii. Kiedyś osoby cierpiące na tę dolegliwość umierały wcześnie w wyniku wylewów. - Obecnie długość życia chorych na hemofilię jest porównywalna z długością życia innych ludzi - mówi.

Lekarz wyjaśnia, że mamy trzy typy hemofilii. Opisuje również, jakie są metody leczenia choroby.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się, czy hemofilia jest uleczalna i w czym może pomóc inżyniera genetyczna.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Ewa Stefańska-Windyga (naukowiec i lekarz z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 19.06

ag
Czytaj także

Hemofilia - choroba, z którą da się normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:50
- Nowoczesne, profilaktyczne leczenie, czyli podawanie czynnika krzepnięcia przed wystąpieniem krwawień, daje możliwość aktywnego i produktywnego życia - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cukrzycy powinni unikać szpitala jak ognia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 00:35
Cukrzyca jest wrażliwa na dietę, wysiłek fizyczny i emocje. Jak się uważa, jednym z najgorszych miejsc dla chorujących na nią jest szpital. - Chorzy powinni go unikać jak ognia - mówi lekarz, prof. dr hab. Tomasz Klupa.
rozwiń zwiń