X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pojazdy bez kierowcy to nie fantastyka, a bliska rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 19:30
Pojazdy autonomiczne, samonawigujące, autojazda - to pojęcia związane z  pojazdami sterowanymi przez komputer. Potrafią poruszać się bez udziału człowieka, wykrywać przeszkody, reagować na sytuację na drodze.
Audio
  • Pojazdy autonomiczne, czyli bez kierowcy (Eureka/Jedynka)
Przed upowszechnieniem się samochodów autonomicznych stoi nadal wiele barier.
Przed upowszechnieniem się samochodów autonomicznych stoi nadal wiele barier.Foto: VanderWolf Images/Shutterstock

Dr Krzysztof Walas prognozuje, że przed programistami jeszcze trochę pracy, choć algorytmy sterujące pojazdami autonomicznymi są samouczące się. - Te pojazdy z każdym przejechanym kilometrem wiedzą więcej, wiedzą lepiej, jak poruszać się po drogach - mówi naukowiec. Ale problem jest taki, że sytuacje na drodze mogą zaskoczyć taki system i takie sytuacje się zdarzają.

Prof. Andrzej Kasiński zajmuje się autobusami elektrycznym, które co jakiś czas muszą ładować baterie. - Celem naszego projektu jest zautomatyzowanie i pomaganie kierowcy w manewrze cofania się w podjeździe do pantografu ładowarki - mówi gość Jedynki. Prognozuje, że nigdy nie dojdzie do wyeliminowania kierowcy z pojazdu, albo możliwy będzie wybór między prowadzeniem autonomicznym i manualnym.

Kiedy pojazdy autonomiczne staną się codziennym środkiem transportu, a nie ciekawostką techniczną? Dlaczego może nigdy nie dojść do wyeliminowania kierowcy? Jak już automatyzowane są niektóre podzespoły tych tradycyjnych konstrukcji i jakie z tego mają już wynikać korzyści?   

Posłuchaj całej audycji.    

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Kasiński, dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej (wraz z zespołem realizują w ramach programu finansowanego przez NCBR, Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze, POIR.04.01.02-00-0081/17-00, projekt automatyzacji niektórych podzespołów w  pojazdach transportu miejskiego. dr Krzysztof Walas jest także kierownikiem zespołu w grancie  H2020, No 780883, dotyczącym eksploracji podziemnej robotami kroczącymi)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy Polacy przesiądą się do aut elektrycznych?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:50
W ubiegłym tygodniu na trwającym w Katowicach szczycie klimatycznym COP24 40 państw poparło przygotowaną przez Polskę i Wielką Brytanię deklarację "Partnerstwo dla rozwoju elektromobilności". Chodzi o rozwój transportu elektrycznego, wymianę doświadczeń, wsparcie prac badawczo-rozwojowych, budowę infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, systemów zachęt dla tego typu pojazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojazdy sterowane przez komputer. Kiedy staną się środkiem transportu?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:08
Tematem audycji "Eureka" będą pojazdy autonomiczne, samonawigujące się, które nie tylko potrafią poruszać się bez udziału człowieka, ale również potrafią wykrywać przeszkody i reagować na sytuacje na drodze. Kiedy staną się codziennym środkiem transportu, a nie ciekawostką techniczną? 
rozwiń zwiń