EPISTOP, czyli badania dotyczące padaczki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:05
EPISTOP to jeden z największych międzynarodowych programów badawczych dotyczących choroby, jaką jest padaczka. Poświęcono 5 lat pracom badawczo-naukowym, w których brało udział 16 zespołów eksperckich z uczelni wyższych z Europy, USA i Australii.
Audio
  • Badania nad padaczką w programie EPISTOP (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Przebadano wielu pacjentów z Polskich, Włoch, Belgii, Francji, Czech, Austrii, Niemiec, Holandii oraz Australii. Rezultatem badania są 33 terabajty danych wykorzystanych w analizach statystyków i tysiące wyników badań genetycznych, transkryptomicznych, proteomicznych i innych. Celem tego badania było:

- wyjaśnienie mechanizmów rozwoju padaczki oraz czynników wpływających na epileptogenezę, poprzez wczesne leczenie

- wykrycie sposobów na leczenie padaczki u dzieci i zapobieganiu skutkom upośledzenia umysłowego

- zidentyfikowanie genów i białek odgrywających kluczową rolę w rozwoju padaczki i powstawaniu jej lekooporności, co może posłużyć opracowaniu nowych leków celowanych w leczeniu padaczki.

Wyniki badania EPISTOP prezentowane były w American Epilepsy Society Meeting w USA. Teraz dowiadujemy się o nich w Polsce.

- Pomimo wielu lat badań nad padaczką, mało wiemy o przyczynach powstawania padaczki - mówi prof. Sergiusz Jóźwiak. Badania dotyczą niemowląt. Jeżeli padaczka rozpoczyna się w pierwszym roku życia wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem niekorzystnego wpływu napadów na rozwój mózgu dziecka. Jeżeli pierwsze napady wystąpią w pierwszym roku życia to połowa takich dzieci ma niepełnosprawność intelektualną i zaburzenia ze spektrum autyzmu

Posłuchaj całej audycji, w której profesor wyjaśnia, na czym polegały badania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Sergiusz Jóźwiak (koordynator programu EPISTOP z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Czytaj także

Drętwienie palców lub kończyn to ostrzeżenie o poważnej chorobie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:54
Czego symptomem są drętwiejące palce rąk? Na przykład drętwiejące dwa ostatnie palce mogą być symptomem wielu różnych schorzeń. Są wśród nich również choroby przewlekłe, które nie wymagają żadnych działań. A co jeśli drętwieją wszystkie palce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucyjne metody leczenia chorób oczu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:05
Nowoczesne lasery femtosekundowe, technologia wizualizacji widzenia trójwymiarowego 3D, "inteligentne" materiały akrylowe - to tylko przykłady innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, których zastosowanie doprowadziło do rewolucji w mikrochirurgii oka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen skazy krwotocznej, czyli hemofilia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:33
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o zawiłościach dziedziczenia genu powodującego hemofilię (inaczej zwaną skazą krwotoczną), o tym, dlaczego mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę i o możliwości jej leczenia - także o tym, czy terapia genowa jest szansą w walce z hemofilią.
rozwiń zwiń