X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

EPISTOP, czyli badania dotyczące padaczki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:05
EPISTOP to jeden z największych międzynarodowych programów badawczych dotyczących choroby, jaką jest padaczka. Poświęcono 5 lat pracom badawczo-naukowym, w których brało udział 16 zespołów eksperckich z uczelni wyższych z Europy, USA i Australii.
Audio
  • Badania nad padaczką w programie EPISTOP (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Przebadano wielu pacjentów z Polskich, Włoch, Belgii, Francji, Czech, Austrii, Niemiec, Holandii oraz Australii. Rezultatem badania są 33 terabajty danych wykorzystanych w analizach statystyków i tysiące wyników badań genetycznych, transkryptomicznych, proteomicznych i innych. Celem tego badania było:

- wyjaśnienie mechanizmów rozwoju padaczki oraz czynników wpływających na epileptogenezę, poprzez wczesne leczenie

- wykrycie sposobów na leczenie padaczki u dzieci i zapobieganiu skutkom upośledzenia umysłowego

- zidentyfikowanie genów i białek odgrywających kluczową rolę w rozwoju padaczki i powstawaniu jej lekooporności, co może posłużyć opracowaniu nowych leków celowanych w leczeniu padaczki.

Wyniki badania EPISTOP prezentowane były w American Epilepsy Society Meeting w USA. Teraz dowiadujemy się o nich w Polsce.

- Pomimo wielu lat badań nad padaczką, mało wiemy o przyczynach powstawania padaczki - mówi prof. Sergiusz Jóźwiak. Badania dotyczą niemowląt. Jeżeli padaczka rozpoczyna się w pierwszym roku życia wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem niekorzystnego wpływu napadów na rozwój mózgu dziecka. Jeżeli pierwsze napady wystąpią w pierwszym roku życia to połowa takich dzieci ma niepełnosprawność intelektualną i zaburzenia ze spektrum autyzmu

Posłuchaj całej audycji, w której profesor wyjaśnia, na czym polegały badania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Sergiusz Jóźwiak (koordynator programu EPISTOP z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drętwienie palców lub kończyn to ostrzeżenie o poważnej chorobie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:54
Czego symptomem są drętwiejące palce rąk? Na przykład drętwiejące dwa ostatnie palce mogą być symptomem wielu różnych schorzeń. Są wśród nich również choroby przewlekłe, które nie wymagają żadnych działań. A co jeśli drętwieją wszystkie palce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucyjne metody leczenia chorób oczu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:05
Nowoczesne lasery femtosekundowe, technologia wizualizacji widzenia trójwymiarowego 3D, "inteligentne" materiały akrylowe - to tylko przykłady innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, których zastosowanie doprowadziło do rewolucji w mikrochirurgii oka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen skazy krwotocznej, czyli hemofilia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:33
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o zawiłościach dziedziczenia genu powodującego hemofilię (inaczej zwaną skazą krwotoczną), o tym, dlaczego mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę i o możliwości jej leczenia - także o tym, czy terapia genowa jest szansą w walce z hemofilią.
rozwiń zwiń