Skąd wzięła się woda na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 20:00
Woda odgrywa niezwykłą rolę na Ziemi. Jej właściwości pozwoliły na powstanie życia oraz kształtowanie krajobrazu i klimatu. Dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego napisała na ten temat publikację popularnonaukową "Książka o wodzie".
Audio
  • Skąd wzięła się woda na Ziemi? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Z pomysłem napisania książki o wodzie zwróciło się do mnie wydawnictwo, natomiast ja wiedziałam od razu, że to jest temat rzeka. Woda odpowiada za mnóstwo zjawisk: efekt cieplarniany, burze, huragany, ale też za zjawiska zachodzące w głębi lodowców i lądolodów. Woda to ciekawy temat przewodni do tego, by poopowiadać o świecie i o tym, jakie zjawiska w nim zachodzą – mówiła w audycji dr Aleksandra Kardaś.

Jak jest zbudowana woda? Skąd wzięła się na Ziemi i gdzie jest jej najwięcej? Jak tworzy się deszcz? Jakie zjawiska muszą zajść, aby powstał grad? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: dr Aleksandra Kardaś (Wydzial Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 19.05

abi

 

Czytaj także

Historyczny szlak tematyczny w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 16:30
W Bydgoszczy wody rzeki Brdy odgrywają tak ważną rolę, że postanowiono stworzyć szlak tematyczny TeH2O, który przybliża historię miasta. T jak technika, H jak historia i O2 jak dwa razy opowieść, a H2O to chemiczny symbol wody. Zawitaliśmy do trzech miejsc na szlaku - do Muzeum Mydła i Historii Brudu, na Wyspę Młyńską i do Eksploseum.
rozwiń zwiń