Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
Audio
  • Rozmowa z prof. Piotrem Bielińskim (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Elnur

Prof. Piotr Bieliński opowiada, że ostatnim terenem eksploracji naszych archeologów jest Kuwejt, gdzie Polacy odkryli najstarszą świątynię w tym rejonie świata, datowaną na 5 tysiąclecie p.n.e. Jest to obiekt starszy od tych znanych z tego obszaru o 2,5 tysiąca lat.  - W tym wypadku mówimy o budynku mierzącym z grubsza 7 na 3 metry - mówi profesor. Opowiada także o tajemniczych osadach z połowy 6 tysiąclecia p.n.e występujących w dolinie rzek Tygrys i Eufrat.

O pracy archeologów mówi, że czasami proces dojścia do tego czym są dane wykopaliska może zająć trochę czasu. - Na olśnienie czasami trzeba chwilę poczekać, zwłaszcza jeśli odkopane obiekty ukazują nieznaną wcześniej kulturę - mówi Piotr Bieliński. Twierdzi, ze archeologiczne "kopanie" to przyjemna część jego zawodu, ale mniej radosną jego częścią jest zrozumienie tego, co się wykopało.

Czym była kultura Ubajd? Kto wzniósł tę świątynię i co na podstawie pozostałości archeologicznych możemy powiedzieć  o miejscu tak wczesnego kultu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Piotr Bieliński (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 26.04.2019

Godzina emisji: 19.05

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat od początku podboju przez Hiszpanów obecnego Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:05
W kwietniu 1519 roku flotylla 11 statków pod dowództwem hiszpańskiego konkwistadora - Hernana Cortesa dopłynęła do wybrzeży dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 12:48
Helena Radziwiłłowa, Izabela Czartoryska, Elżbieta Lubomirska, Aleksandra Potocka, Izabella Działyńska. To właśnie w XVIII i na początku XIX wieku wielkie damy polskiego oświecenia były inicjatorkami powstania pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.
rozwiń zwiń