X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leonardo da Vinci - geniusz, który o kilkaset lat wyprzedził swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:45
Był nie tylko malarzem. Miał rozległe zainteresowania: architektura, matematyka, anatomia, filozofia, muzyka. Był także genialnym wynalazcą.
Audio
  • Leonardo da Vinci - geniusz, który wyprzedził epokę (Eureka/Jedynka)
Mona Lisa w paryskim Luwrze
Mona Lisa w paryskim LuwrzeFoto: Pixabay

Jego pomysły i dzieła zachwycały i zachwycają kolejne pokolenia inżynierów: maszyna latająca, koparka, czołg z wyrzutnikiem kamieni,   maszyny napędzane mechanizmami hydraulicznymi, zamek kołowy do broni palnej.

Jego najbardziej rozpoznawalne dzieło to obraz "Mona Lisa", nazywany też obrazem wszech czasów. Twórca dzieła  uważany  jest za archetyp człowieka renesansu. 

2 maja przypada 500 rocznica śmierci Leonarda da Vinci (1442-1519) włoskiego malarza i wynalazcy.

Historyk Piotr Zarzycki z Narodowego Muzeum Techniki podkreśla, że jego naukowe (anatomia, Człowiek witruwiański) i techniczne osiągnięcia wyprzedzały epokę nawet o kilkaset lat. - Do każdego problemu podchodził naukowo i doświadczalnie próbował udowodnić swoja rację - mówi gość Jedynki. Podkreśla, że wiele urządzeń zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci współcześnie zbudowano według jego planów i działały świetnie. Zostawił po sobie dorobek w tak różnych dziedzinach, jak medycyna i architektura. Opisane przez niego choroby współcześni lekarze bez problemu diagnozują, zaś budowniczy chwala jego konstrukcje

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk techniki Narodowe Muzeum Techniki)

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolekcja Czartoryskich. "Dama z łasiczką" i kamyki z grobu Romea i Julii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 10:20
- Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska była świetnie wykształcona językowo i literacko. Połączenie tego z jej niespożytą energią powodowało, że to, co pragnęła umieścić w Świątyni Sybilli bądź w Domu Gotyckim, potrafiła wydobyć niemalże spod ziemi, pokonując opór władz, ustrojów, zaborców - podkreśla Justyna Guze, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągłe rocznice wielkich malarzy w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 11:10
W tym roku minie 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci, 350 od śmierci Rembrandta i 100 lat od założenia Bauhausu. Te rocznice - szczególnie związane z malarzami - będą obchodzone w najważniejszych muzeach świata wystawami pomyślanymi często jako projekty międzynarodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawnuczka Leonarda" – reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 23:30
Jako młoda dziewczyna w nagrodę za dobre wyniki dostała w nauce książkę o Leonardzie da Vinci. Dowiedziała się jak szerokie miał zainteresowania i ile dokonał wynalazków. To pozwoliło Magdzie myśleć, żeby się nie ograniczać w pomysłach.
rozwiń zwiń