Projekty unijne na Politechnice Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 19:10
Współpraca polskich uczelni z Unią Europejską dotyczy zarówno unowocześniania infrastruktury jak i wdrażania rozwiązań w służbie nauki. Europejskie programy badawcze np: "Horyzont 2020" ma na celu doskonalenie bazy naukowej, zwiększanie konkurencyjności europejskiej nauki i jej wzmocnienie w świecie.
Audio
  • Unijne projekty na Politechnice Warszawskiej (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Program "Horyzont 2020" przewiduje nowy, uproszczony model finansowy, zachowanie równowagi pomiędzy małymi i dużymi projektami oraz wprowadza instrumenty wychodzące naprzeciw potrzebom krajów i regionów o niższym potencjale naukowym i innowacyjnym. Program zapewnia również spójny system finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, przez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Anna Rogowska podkreśla, że uczelnia ma już duże doświadczenie w realizacji unijnych projektów, dzięki którym powiększyła się baza dydaktyczna. - Dzięki projektom unijnym możemy wdrażać zmiany w jakości kształcenia, czyli kształcenie nakierowane na studenta, w którym to student jest w centrum uwagi - mówi dyrektor. politechnika może też modyfikować kierunki studiów i wdrażać nowe, takie jak cyberbezpieczeństwo, czy elektromobilność.

Prof. Wojciech Święszkowski podkreśla, że studenci mogą aplikować o stypendia, które umożliwią im realizację studiów za granicą. - W ramach programu "Erasmus" mogą wyjeżdżać do różnych krajów w Europie, by tam przeprowadzić badania, bądź też brać udział w wykładach w jednostkach renomowanych - mówi naukowiec.

W jakiej wysokości są dotacje? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: prof. Wojciech Święszkowski (kierownik projektów europejskich), Anna Rogowska (dyrektor Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 19.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia pomoże modernizować infrastrukturę wodną i energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 13:19
Ponad 94 miliony euro z unijnego budżetu będzie zainwestowane w dwa projekty poprawiające infrastrukturę wodną i energetyczną w Polsce. Komisja Europejska poinformowała, że pieniądze zostaną wypłacone z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
rozwiń zwiń