Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
Audio
  • Maria Augusta Nepomucena. Kto uniemożliwiał jej zamążpójście? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Konstytucji 3 maja znalazł się zapis: "Doznane klęski bezkrólewiów, periodycznie rząd wywracających (…) wskazały roztropności naszej oddanie tronu Polskiego prawem następstwa. Stanowimy przeto, iż (…) elektor dzisiejszy saski w Polszcze królować będzie. Dynastia przyszłych królów Polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta". - Wydaje mi się, że mamy do czynienia ze zbiorowym inicjatorem tego pomysłu. Mogli to być prawdopodobnie przedstawiciele rodu Krasińskich - powiedziała w audycji prof. Urszula Kosińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Co zadecydowało o tym, że to właśnie dynastia Wettinów miała panować po śmierci Stanisława Augusta, skoro elektor saski Fryderyk August I miał tylko córkę Marię Augustę Nepomucenę? Kogo zamierzano przeznaczyć jej na męża? Dlaczego ostatecznie infantka Maria Augusta Nepomucena pozostała w stanie panieńskim? Kto blokował jej zamążpójście? 

O tym w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Urszula Kosińska (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 19.07

abi

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń