X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nauka, której przedmiotem jest badanie flag narodowych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 10:33
– Weksylologia to nauka, która zajmuje się badaniem znaczenia i historii sztandarów, chorągwi, proporców – tłumaczył w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Jasieński, weksylolog.
Audio
Flaga Polski
Flaga PolskiFoto: ZbigniewB/Pixabay

Za twórców tej nauki uważa się Karla Fachingera i Ottfrieda Neubeckera z Niemiec, E.M.C. Barraclougha i Williama Cramptona z Wielkiej Brytanii oraz Whitney Smitha ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie ten ostatni wprowadził termin "weksylologia". 

Jak tłumaczył drugi z gości audycji weksylolog Andrzej Bebłowski, barwy polskiej flagi narodowej pochodzą z herbu państwowego. Natomiast sam polski herb państwowy Orzeł Biały sięga czasów Przemysła II, z 1295 r. – To Przemysł II ogłosił, że tak będzie wyglądał herb całego państwa – powiedział Bebłowski.

Jakie są reguły konstrukcji flagi i kto o nich decyduje? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również przypomnieliśmy wydarzenia historyczne, w których flaga odegrała wyjątkowe znaczenie, mówiliśmy o miejscu flagi w poezji i literaturze, wyjaśniliśmy różnice między flagą a banderą.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Krzysztof Jasieński i Andrzej Bebłowski (weksylolodzy)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 19.07

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barwy narodowe Polski. Dlaczego biel i czerwień?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 20:13
Dr Adam Buława - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, na antenie Jedynki wyjaśnia, dlaczego flaga Polski ma barwy biało-czerwone i jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do tego, że od lat jesteśmy związani jako naród z tymi właśnie barwami. 
rozwiń zwiń