Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:10
Olga Maria Eligia Stawecka (1896-1933) całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny: działała w szeregach Związku Strzeleckiego "Strzelec", była żołnierzem I Brygady Legionów Polskich i sanitariuszką,
Audio
  • Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica (Eureka Jedynka)
Legiony Polskie stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Początek dała im Pierwsza Kompania Kadrowa, sformowana w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce w 1914 roku
Legiony Polskie stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Początek dała im Pierwsza Kompania Kadrowa, sformowana w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce w 1914 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Jako członkini Ochotniczej Legii Kobiet brała udział w obronie Lwowa, Wilna i Warszawy, walczyła także w III Powstaniu Śląskim. Za bohaterstwo w walce została awansowana do stopnia porucznika i w 1922 r. uhonorowana Krzyżem Walecznych. Życie zakończyła jako zakonnica - siostra Eligia Maria w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu.

- Przeszła do legendy jako żołnierka - mówi Jan Engelgard. Przypomina, że kiedy wybuchła I wojna światowa miała 17 lat i zaangażowała się w walki. W 1914 roku szła na front w przebraniu męskim. Karabin odłożyła po siedmiu latach, po III powstaniu ślaskim. Dwa razy była ranna.

Zasłużyła się w walkach o obronę Lwowa i Wilna przed bolszewikami. Wyszła nawet za mąż za oficera innej formacji. Jednak ten związek długo nie przetrwał. Ten fakt był nawet przeszkodą, kiedy wstępowała do zakonu.

Jakie zadania przydzielano kobietom w wojsku i na wojnie? Dlaczego rozpadło się małżeństwo Olgi Staweckiej? Co było powodem wczesnej śmierci bohaterki audycji? Posłuchaj całej rozmowy

Ekspozycję "Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica" w Muzeum Niepodległości przygotowało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przy wsparciu Powiatu Bocheńskiego. Wykorzystane na niej materiały w dużej mierze pochodzą z archiwum Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej Sióstr Serafitek.

Polskie Radio patronuje wystawie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 19.11

ag


Czytaj także

Józef Piłsudski. Ojciec i obrońca polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:35
– Podejmował często nieszablonowe decyzje, nawet na przekór swojemu otoczeniu. Stworzył jednak spójną koncepcję rozwoju Polski – powiedział prof. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Sztuka Słuchania Ekstra” rozmowa o osobie i dokonaniach jednego z ojców i obrońców polskiej niepodległości – Józefie Piłsudskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajetan Dzierżykraj-Morawski - służyć ojczyźnie na każdym stanowisku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 11:46
Potomek arystokratycznego, wielkopolskiego rodu, od momentu odzyskania niepodległości związany  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, gdzie do przewrotu majowego pełnił wiele ważnych funkcji. Po 1926 r urlopowany ze służby dyplomatycznej, powrócił do polityki w 1936 r - tym razem do Ministerstwa Skarbu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bertold Merwin - do końca legionista

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:21
Kiedy 100 lat temu wyruszał na wojnę, nie był młodzieńcem, kierującym się romantycznymi porywami, ale doświadczonym nauczycielem i dziennikarzem, wiedzącym dobrze, na co się decyduje.
rozwiń zwiń