X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:10
Olga Maria Eligia Stawecka (1896-1933) całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny: działała w szeregach Związku Strzeleckiego "Strzelec", była żołnierzem I Brygady Legionów Polskich i sanitariuszką,
Audio
  • Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica (Eureka Jedynka)
Legiony Polskie stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Początek dała im Pierwsza Kompania Kadrowa, sformowana w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce w 1914 roku
Legiony Polskie stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Początek dała im Pierwsza Kompania Kadrowa, sformowana w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce w 1914 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Jako członkini Ochotniczej Legii Kobiet brała udział w obronie Lwowa, Wilna i Warszawy, walczyła także w III Powstaniu Śląskim. Za bohaterstwo w walce została awansowana do stopnia porucznika i w 1922 r. uhonorowana Krzyżem Walecznych. Życie zakończyła jako zakonnica - siostra Eligia Maria w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu.

- Przeszła do legendy jako żołnierka - mówi Jan Engelgard. Przypomina, że kiedy wybuchła I wojna światowa miała 17 lat i zaangażowała się w walki. W 1914 roku szła na front w przebraniu męskim. Karabin odłożyła po siedmiu latach, po III powstaniu ślaskim. Dwa razy była ranna.

Zasłużyła się w walkach o obronę Lwowa i Wilna przed bolszewikami. Wyszła nawet za mąż za oficera innej formacji. Jednak ten związek długo nie przetrwał. Ten fakt był nawet przeszkodą, kiedy wstępowała do zakonu.

Jakie zadania przydzielano kobietom w wojsku i na wojnie? Dlaczego rozpadło się małżeństwo Olgi Staweckiej? Co było powodem wczesnej śmierci bohaterki audycji? Posłuchaj całej rozmowy

Ekspozycję "Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica" w Muzeum Niepodległości przygotowało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przy wsparciu Powiatu Bocheńskiego. Wykorzystane na niej materiały w dużej mierze pochodzą z archiwum Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej Sióstr Serafitek.

Polskie Radio patronuje wystawie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 19.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsudski. Ojciec i obrońca polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:35
– Podejmował często nieszablonowe decyzje, nawet na przekór swojemu otoczeniu. Stworzył jednak spójną koncepcję rozwoju Polski – powiedział prof. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Sztuka Słuchania Ekstra” rozmowa o osobie i dokonaniach jednego z ojców i obrońców polskiej niepodległości – Józefie Piłsudskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajetan Dzierżykraj-Morawski - służyć ojczyźnie na każdym stanowisku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 11:46
Potomek arystokratycznego, wielkopolskiego rodu, od momentu odzyskania niepodległości związany  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, gdzie do przewrotu majowego pełnił wiele ważnych funkcji. Po 1926 r urlopowany ze służby dyplomatycznej, powrócił do polityki w 1936 r - tym razem do Ministerstwa Skarbu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bertold Merwin - do końca legionista

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:21
Kiedy 100 lat temu wyruszał na wojnę, nie był młodzieńcem, kierującym się romantycznymi porywami, ale doświadczonym nauczycielem i dziennikarzem, wiedzącym dobrze, na co się decyduje.
rozwiń zwiń