X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
Audio
  • Maszyny wspierają pracę archeologów (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Masarik/Shutterstock

Ta placówka od lat bierze udział w pokazach piknikowych. W tym roku archeolodzy chcą pokazać, jak nowoczesna technika wspiera ich pracę zgodnie z tegorocznym hasłem "My i maszyny".

Paweł Janik wyjaśnia, że współcześni archeolodzy stosują bezinwazyjne techniki, aby zbadać co znajduje się pod ziemią np. przykład geofizykę archeologiczną. Ale także archeologie lotniczą, dzięki której możemy z pokładu samolotu, bądź nawet okiem satelity zobaczyć, co znajduje się na powierzchni Ziemi, coś co bardzo często jest niewidoczne z powierzchni Ziemi dla obserwatora - mówi naukowiec. Na Pikniku archeolodzy będą pokazywać, jak korzystają w swej pracy z satelitów.

Monika Dzierlińska podkreśla, że dla archeologii satelitarnej ma znaczenie pora roku, w której są robione zdjęcia powierzchni Ziemi. - Jak już zboże na polu wyrośnie, to czasem informuje nas, co się znajduje pod ziemią, ponieważ jeżeli będą pod ziemią jakieś konstrukcje kamienne lub z cegły, to ziemia nie jest tak dobrze odżywiona i wówczas roślinność w tym miejscu będzie niższa - daje przykład.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się o nowoczesnych metodach prowadzenia badań archeologicznych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Monika Dzierlińska i Paweł Janik (doktoranci Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń