Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
Audio
  • Maszyny wspierają pracę archeologów (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Masarik/Shutterstock

Ta placówka od lat bierze udział w pokazach piknikowych. W tym roku archeolodzy chcą pokazać, jak nowoczesna technika wspiera ich pracę zgodnie z tegorocznym hasłem "My i maszyny".

Paweł Janik wyjaśnia, że współcześni archeolodzy stosują bezinwazyjne techniki, aby zbadać co znajduje się pod ziemią np. przykład geofizykę archeologiczną. Ale także archeologie lotniczą, dzięki której możemy z pokładu samolotu, bądź nawet okiem satelity zobaczyć, co znajduje się na powierzchni Ziemi, coś co bardzo często jest niewidoczne z powierzchni Ziemi dla obserwatora - mówi naukowiec. Na Pikniku archeolodzy będą pokazywać, jak korzystają w swej pracy z satelitów.

Monika Dzierlińska podkreśla, że dla archeologii satelitarnej ma znaczenie pora roku, w której są robione zdjęcia powierzchni Ziemi. - Jak już zboże na polu wyrośnie, to czasem informuje nas, co się znajduje pod ziemią, ponieważ jeżeli będą pod ziemią jakieś konstrukcje kamienne lub z cegły, to ziemia nie jest tak dobrze odżywiona i wówczas roślinność w tym miejscu będzie niższa - daje przykład.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się o nowoczesnych metodach prowadzenia badań archeologicznych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Monika Dzierlińska i Paweł Janik (doktoranci Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń