X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:00
Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
Audio
  • 100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej  trzeba było poczekać do początku  XX wieku. Jej twórcy, działający w trzech zaborach, odwoływali się do wcześniejszych osiągnięć ojca polskiej geologii - Stanisława Staszica. Wśród nich byli: Ludomir Sawicki, Józef Morozewicz, Czesław Kuźniar, Stanisław Małkowski, Stanisław Kontkiewicz i Władysław Szajnocha. Temu ostatniemu zawdzięczamy inicjatywę powołania Państwowego Instytutu Geologicznego.

Instytut został uruchomiony 7 maja 1919 r., prawie pół roku od odzyskania przez Polskę niepodległości, w momencie zawziętych walk z Ukraińcami o Lwów. O historii i geologicznych sukcesach na przestrzeni 100 lat opowiedzieli na antenie radiowej Jedynki dr hab. inż. Przemysław Borkowski - zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju i dr Adam Mydłowski - zastępca dyrektora PIG-PIB ds. ogólnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. inż. Przemysław Borkowski (zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju), dr Adam Mydłowski (zastępca dyrektora PIG-BIB ds. ogólnych).

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 19.05

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Latające gady, czyli paleontologiczne odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 20:45
Znaleziska paleontologiczne są rzadkością w Europie. Najciekawszych odkryć śladów życia z przeszłości dokonano w Górach Świętokrzyskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo da Vinci - geniusz, który o kilkaset lat wyprzedził swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:45
Był nie tylko malarzem. Miał rozległe zainteresowania: architektura, matematyka, anatomia, filozofia, muzyka. Był także genialnym wynalazcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

23. Piknik Naukowy "My i Maszyny". Jakie atrakcje czekają na miejscu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 16:48
W "Czterech porach roku" dowiedzieliśmy się co kryję się pod nazwą 23. edycji Pikniku Naukowego "My i Maszyny", jakie atrakcje czekają na małych, przyszłych naukowców i jakie niespodzianki Polskie Radio przygotowało dla dorosłych.
rozwiń zwiń