X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerniak nie musi być śmiertelny. Najważniejsza jest szybka diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 19:10
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o jedną piatą wyższa niż w Europie.
Audio
  • Jak bronić się przed czerniakiem? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Albina Glisic

Nowotwór wywodzi się z melanocytów, a melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznych czy promieniowaniem stosowanym w solarium.

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia znamienia, pozwala na wyleczenie prawie 100 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie. 

Dr Michał Siwik uważa, że zasady zapobiegania czerniakowi są proste i dostępne dla każdego. - Należy nie dopuszczać do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem słonecznym. W tym celu należy ograniczyć ekspozycję na słońce, ubierać nakrycia głowy i okulary z filtrem UV mówi lekarz. Przebywając na słońcu, należy unikać nadmiernego nasłonecznienia i smarować całe ciało kremem z odpowiednim filtrem. Nie korzystajmy z solariów, tam ryzyko oparzenia skóry i powstałych w jego wyniku zmian na skórze znacznie wzrasta. Pamiętajmy: solarium szkodzi! Profilaktyka czerniaka polega na stałej, uważnej kontroli całej skóry i w przypadku zaobserwowania nowych zmian lub zmianie już istniejących, wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa. Tam, po badaniu z użyciem dermatoskopu, w sposób jednoznaczny specjalista może wykluczyć ryzyko choroby lub przy pomocy prostego zabiegu chirurgicznego usunąć podejrzane zmiany.

W audycji mówimy również o ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka i raportowi z programu, w którym uczestniczyło 176 miast i powiatów w Polsce. W ramach akcji w szkołach ponadgimnazjalnych, szkołach podstawowych (klasy 7 i 8) oraz gimnazjach w roku szkolnym 2018/2019 odbywały się zajęcia lekcyjne dotyczące czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki według materiałów opracowanych przez Akademię Czerniaka - sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Co wynika z przeprowadzonych ankiet w szkołach?

Gdzie najczęściej pojawiają się czerniaki? Kiedy iść do dermatologa? Jak brzmi abecadło, które może się przydać w domu podczas obserwacji swojej skóry?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: lek. Michał Siwik (Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Studenckie Koło Naukowe Onkoma i Klinika Gastroenterologii Onkologicznej)

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 19.06

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak długo możesz się bezpiecznie opalać? Sprawdź swój fototyp

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 11:30
Z jednej strony, opalanie jest szkodliwe, z drugiej – przebywając na słońcu, wytwarzamy witaminę D, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trzeba więc znaleźć złoty i bezpieczny środek. Jak to zrobić? Dostosować czas korzystania ze słońca do rodzaju skóry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paznokcie. Kiedy zwiastują choroby?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 21:24
Wygląd i kondycja paznokci mówi wiele o stanie ogólnym całego organizmu. Pojawiające się zmiany w kształcie lub zabarwieniu płytki paznokciowej często są sygnałem toczącej się wewnątrz organizmu, choroby. Na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę?
rozwiń zwiń