X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy". Nowa publikacja o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 20:10
Badacze Powstania Warszawskiego poruszają różne aspekty walki na podstawie wspomnień i dokumentów. Jednym z nich jest historia, która toczyła się w kanałach, czyli jak mówiono na trasach specjalnych.
Audio
  • Sebastian Pawlina o nowej publikacji o Powstaniu Warszawskim. (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy
Okładka książki "Wojna w kanałach". Podziemna walka Warszawy"Foto: mat.prom.

- Powstanie Warszawskie jest czymś, czym się zajmuje od kiedy sięgam pamięcią. (...) Świadectwa powstańców były jedynymi świadectwami, które są jeżeli chodzi o kanały. Nie ma żadnych dokumentów powstańczych, a jak już są, to jest ich bardzo niewiele, a świadectw niemieckich w zasadzie nie posiadamy - powiedział na antenie radiowej Jedynki Sebastian Pawlina, autor publikacji. 

Budowa kanałów zmieniła oblicze Warszawy. Stała się ona miastem cywilizowanym oraz bardziej europejskim. Wszystkie nieczystości, które były dotąd wylewane na ulice zostały skanalizowane pod ziemią.

Pierwsze możliwości wykorzystywania kanałów miały miejsce w 1943 roku w czasie okupacji niemieckiej. - Rok przed wybuchem Powstania Warszawskiego trafiła się pierwsza okazja, żeby zobaczyć jak kanały warszawskie sprawdzają się poza swoją naturalną funkcją. Podczas powstania w Getcie była to jedyna droga ucieczki dla tych, którzy zostali otoczeni przez Niemców - zaznacza Sebastian Pawlina. 

Dlaczego opisy wydarzeń, jakie miały miejsce w kanałach są takie przejmujące? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zobacz >>> Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: Sebastian Pawlina (autor publikacji "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy")

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 19.06

ans

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" - głos Powstania Warszawskiego.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 20:14
Zaczęła nadawać 8 sierpnia 1944 roku. Jej chatakterystycznym dźwiękiem była melodia "Warszawianki". Radiostacja "Błyskawica" została zbudowana przez Atoniego Zębika, ps. "Biegły" i służyła walczącym do ostatnich dni Powstania Warszawskiego. Sygnał nadajnika docierał nie tylko do Europy, ale także do najdalszych zakątków globu. O budowie urządzenia i jego funkcjonowaniu opowiedział Wiesław Paszta, autor książki "Cień Błyskawicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:10
Olga Maria Eligia Stawecka (1896-1933) całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny: działała w szeregach Związku Strzeleckiego "Strzelec", była żołnierzem I Brygady Legionów Polskich i sanitariuszką,
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica Bitwy pod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 23:59
Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także "bitwą o Rzym", trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru na Monte Cassino. 
rozwiń zwiń