5. edycja Nagrody im. Benedykta Polaka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 19:10
Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest corocznie dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi, za ich wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 15 maja 2019 roku. 
Audio
  • Rozmowa z laureatami nagrody im. Benedykta Polaka (Eureka/Jedynka)
prof. Robert I. Frost (L) oraz przewodniczący kapituły Stanisław Rakusa - Suszczewski (P)  podczas gali wręczenia nagrody im. Benedykta Polaka
prof. Robert I. Frost (L) oraz przewodniczący kapituły Stanisław Rakusa - Suszczewski (P) podczas gali wręczenia nagrody im. Benedykta PolakaFoto: Paweł Supernak/PAP

Patron nagrody Benedykt Polak, to polski zakonnik - franciszkanin, który wraz z Włochem, również franciszkaninem, Giovannim da Pian del Carpine, legatem papieża Innocentego IV, w latach 1245 - 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Po powrocie w 1547 r. wysłannicy ci przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo.

Niestety, nazwisko pierwszego polskiego podróżnika gdzieś zaginęło w mrokach dziejów. Żeby to zmienić i rozpropagować dokonania franciszkanina Polski Oddział "The Explorers Club" i władze Łęczycy, skąd Benedykt Polak wyruszył w podróż, ustanowili nagrodę.

Podczas audycji Katarzyna Kobylecka rozmawia z laureatami oraz członkami Kapituły Nagrody. W tym roku nagrodę otrzymali prof. Robert I Frost - szkocki historyk, autor książek poświęconych historii Polski m.in. "The Oxford History of Poland-Lithuania" oraz  prof. Jacek Oleksyn, biolog i dendrolog.

Posłuchaj całej audycji, w której również rozmowy z laureatami nagród specjalnych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Mariusz Ziółkowski (wiceprzewodniczący Kapituły Nagrody, prezes polskiego oddział "The Explorers Club"), prof. Robert I. Frost (szkocki historyk), prof. Jacek Oleksyn (biolog i dendrolog), Anna Kufel-Dzieżgowska (archeolog, podróżniczka), Mateusz Waligóra (ma na koncie rowerowy trawers Andów, przejazd najtrudniejszą drogą rowerową na Ziemi, która znajduje się w Australii Zachodniej, jako pierwszy człowiek przeszedł pieszo pustynię w Mongolii),

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 19.09

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ziemia skurczyła się w wyniku zderzenia dwóch gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 08:58
Przełom w astronomii. Wykryto jednocześnie fale grawitacyjne i światło od zderzenia gwiazd neutronowych. Dlaczego naukowcy z całego świata są podekscytowani tym faktem, starał się wyjaśnić w "Podwójnym espresso" dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowita historia ocalenia skarbu wawelskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:04
Ta historia to niemal gotowa fabuła thrillera. W 1939 roku w obliczu niemieckiej agresji pracownicy muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu postanowili ocalić najcenniejsze eksponaty ze skarbca koronnego. Z poświeceniem wywieźli je z Krakowa śmieciarką, tratwą, wozami drabiniastymi i dopiero potem samochodami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 12:48
Helena Radziwiłłowa, Izabela Czartoryska, Elżbieta Lubomirska, Aleksandra Potocka, Izabella Działyńska. To właśnie w XVIII i na początku XIX wieku wielkie damy polskiego oświecenia były inicjatorkami powstania pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.
rozwiń zwiń