18. edycja Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 21:05
Nagroda jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom, które aktywnie działają na rzecz upamiętnienia historii narodu polskiego w latach 1939 - 1989.  
Audio
  • 18. edycja Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej (Eureka/Jedynka)
Prezes IPN, Jarosław Szarek wręcza nagrodę Wandzie Półtawskiej na gali 18. edycji Nagrody Kustosza Pamięci
Prezes IPN, Jarosław Szarek wręcza nagrodę Wandzie Półtawskiej na gali 18. edycji Nagrody Kustosza Pamięci Foto: Jakub Kamiński/PAP

- Kustosz Pamięci Narodowej to prestiżowa nagroda, przez którą wyróżniamy osoby i instytucje, które pracują, poświęcają swój czas na rzecz trwania naszego dziedzictwa narodowego. Doceniamy ich wysiłek w ten sposób, ponieważ bez pamięci nie przetrwalibyśmy jako naród - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN. 

28 maja 2019 roku na Zamku Królewskim uhonorowano laureatów: Janusza Horoszkiewicza, który za własne pieniądze oraz własnymi rękami postawił ponad 40 krzyży upamiętniających zamordowanie Polaków na Wołyniu, prof. Wandę Półtawską - więźniarkę obozu w Ravensbrucku, Marka Stroka - znawcę i badacza Powstania Warszawskiego, który opracował 50 tys. powstańczych biogramów.

Jedna z nagrodzonych, prof. Wanda Półtawska była lekarzem i współpracowniczką papieża Jana Pawła II. W czasie drugiej wojny światowej, jako dwudziestoletnia dziewczyna trafiła do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrucku, gdzie stała się ofiarą eksperymentów medycznych. Spędziła tam 4 lata. - Osobiście uważam, że miałam przedłużone rekolekcje zamknięte. (…) Dało mi to szansę zrozumienia tożsamości człowieka. Moje przeżycia, nie tylko wojny, były okazją do tego, żebym zrozumiała kim jest człowiek – wspomniała Wanda Półtawska.

Uhonorowano w tym roku także Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, któremu zawdzięczamy obecny stan cmentarza Orląt Lwowskich oraz pośmiertnie Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Przygotowała: Katarzyna Kobylecka 

Data emisji: 31.05.2019

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Szarek o 41. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:31
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek mówi, że powstanie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 29 kwietnia 1978 roku przyczyniło się do późniejszego powstania "Solidarności". WZW były niezależną od władz PRL organizacją pracowniczą, która sformowała struktury i rozwinęła działalność. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczka: Janusz Kurtyka realizował misję

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 21:38
- Prezes Janusz Kurtyka podkreślał, że żadna partia nie będzie dyktować Instytutowi Pamięci Narodowej kierunku badań. Tego bronił i tak realizował misję IPN - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Cecylia Kuta, historyk IPN, edytor książki "Obudzić naród do wielkości. Wystąpienia Janusza Kurtyki przed Parlamentem RP 2005–2010".
rozwiń zwiń